Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Aggasztó mennyiségű méreganyag található az édesvizekben

A világ folyóinak gyógyszerekkel való szennyezettségét vizsgáló tanulmány eredményei alapján kiderült, az elemzett édesvizek több mint egynegyede potenciálisan mérgező hatóanyagokat tartalmaz.

...svg content...Twenty20
Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Yorki Egyetem tudósai által lebonyolított kutatás során jelentős szennyezettséget azonosítottak a világ folyórendszereiben. Eddig a világ 196 országából csak 75 államra vonatkozóan állt rendelkezésre adat, ami azt jelenti, hogy a Föld általános helyzete ismeretlen volt.

Már több mint két évtizede tudjuk, hogy a gyógyszerek bekerülnek az édesvízbe, ahol hatással lehetnek az élő szervezetek biológiájára. Az egyik legnagyobb probléma, amivel szembesültünk, hogy nem voltunk túlságosan reprezentatívak a szennyező anyagok megfigyelésekor, szinte minden adat csak kiválasztott területekre összpontosított” – magyarázta a projekt társvezetője, dr. John Wilkinson. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A gyógyszeres szennyezés globális felderítése kapcsán indított vizsgálat alkalmával a kutatók összesen 1 052 mintavételi helyszínt értékeltek a Föld minden kontinenséről, 104 ország 258 folyójából, ami 471,4 millió ember „gyógyszeres ujjlenyomatát” jelenti.

Mindezekből kiderült, hogy a felszíni vizek gyógyszeres szennyezettsége a vizsgált helyek több mint 25 százalékában elég magas koncentrációban van ahhoz, hogy komoly veszélyt jelentsen a környezetre és az emberi egészségre.

Tudósok kimutatták, hogy a legnagyobb mértékű gyógyszerszennyezés a folyópartok mentén történő hulladéklerakásból, a rossz szennyvíz-infrastruktúrából, a gyógyszergyártásból és a különféle tartályok tartalmának folyókba való kiengedéséből származik.

A leggyakrabban detektált káros anyagok a karbamazepin nevű epilepszia elleni készítmény, a koffein és a metformin nevű diabétesz elleni gyógyszer, illetve a szulfametoxazol nevű antibiotikumok voltak.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.