Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,66 Ft
Euró
393,92 Ft
Font
460,41 Ft
Bitcoin
70,862 $

A WHO újabb, nyugatról és Távol-Keletről származó koronavírus-vakcinák jóváhagyására készül

Az Egészségügyi Világszervezet az elkövetkező hetekben és hónapokban a jelenlegi listáját további új vakcinajelöltekkel bővítheti.

Budapest, 2021. január 16. Egy egészségügyi dolgozó előkészíti a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a beadás előtt a budapesti Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikáján 2021. január 16-án. MTI/Illyés Tibor
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet az elkövetkező hetekben és hónapokban a jelenlegi listáját további új vakcinajelöltekkel bővítheti.

A WHO vezette COVAX programnak köszönhetően legalább 2 milliárd adag covid-védőoltás juthat el idén a szegényebb sorsú országokba közel 1,3 milliárd emberhez. A Reuters kezébe jutott dokumentum szerint azonban nemcsak a fejlődő államok oltási disztribúcióját gyorsíthatják fel, hanem az európai jóváhagyási folyamatokat is. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

Annak érdekében, hogy minél szélesebb körben elérhetőek legyenek a koronavírus elleni vakcinák, a WHO tárgyalásokat kezdeményezett az Indiai Szérum Intézettel, ahol az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű oltóanyagát gyártják kedvező, 5-10 amerikai dollár körüli dózisonkénti árakon.

Szintúgy az Oxford-AstraZeneca védőoltását gyártja a távol-keleti SK Bioscience biotechnológiai vállalat, az Egészségügyi Világszervezet előreláthatólag február végéig engedélyezheti ebben a dél-koreai üzemben előállított készítmények forgalmazását.

A Szérum Intézet ügyvezető igazgatója, Adar Poonawalla a hírügynökségnek adott nyilatkozatában múlt héten arról beszélt, hogy a WHO jóváhagyására két-három héten belül számítani lehet. Az AstraZeneca vakcináját egyébként az Egyesült Királyságban már elfogadták szükséghelyzeti alkalmazásra, az elkövetkező hetekben az Európai Unió és az Egyesült Államok szabályozóbizottságai is hasonlóan dönthetnek.

A WHO a kínai állami kézben lévő gyógyszeripari cégek, a Sinopharm és a Sinovac oltóanyagainak engedélyezését szintén fontolóra vette. Ha az Egészségügyi Világszervezet ellenőrzései során mindkét vakcina hatékonynak és biztonságosnak mutatkozik, akkor semmi sem állhat a hitelesíttetésük útjába.

Leghamarabb márciusban, legkésőbb május végéig születhet meg a döntés a Sinopharm védőoltásával kapcsolatban, a Sinovacra azonban egy darabig még várni kell, ugyanis esetükben még zajlik a harmadik kísérleti fázis brazil, indonéz és török önkénteseken.

Amíg a kínai vakcinák hamarosan révbe érhetnek, addig a moszkvai Gamaleja Intézet által kifejlesztett Szputnyik V oltóanyagot egyelőre nem vizsgálták meg, hiába nyújtották be az orosz hatóságok a releváns iratokat a WHO felügyelő bizottságának.