Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,76 Ft
Euró
395,49 Ft
Font
462,62 Ft
Bitcoin
70,718 $

A WHO az oltások szüneteltetésére kéri fel az Egyesült Királyságot

A WHO arra kéri az Egyesült Királyságot, valamint több gazdagabb országot, hogy szüneteltessék a koronavírus elleni oltásokat, ugyanis a világban jelenleg csak korlátozott számban hozzáférhetők a vakcinák, ezzel pedig biztosíthatnák az oltóanyagok igazságos elosztását.

Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Margaret Harris, a WHO szóvivője szerint az oltások igazságos elosztásának biztosítása a világban „egyértelműen a leghelyesebb cselekedet erkölcsileg” ennek elmulasztása pedig egy „morális katasztrófa szélére sodorhatja” a világot.

A WHO most a britekhez fordult az oltások szüneteltetése kapcsán azzal érvelve, hogy az Egyesült Királyságnak át kell helyeznie a hangsúlyt a Boris Johnson által kitűzött tömeges oltási célról, mely szerint őszig minden egyes brit polgár megkapja a koronavírus elleni vakcina első adagját, annak biztosítására, hogy kétmilliárd adag vakcina kerülhessen szétosztásra világszerte az év végéig. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

Az EU-t jelenleg azzal vádolják, hogy vakcina-nacionalizmusban vesz részt, miután exportellenőrzéseket vezetett be az ellátás védelme érdekében, ugyanis a Moderna és a Pfizer is bejelentette a szállítmányok késedelmeit, mivel nem áll rendelkezésre elegendő gyártási kapacitás, hogy kiszolgálják az országokat.

Amennyiben a gazdagabb országok jutnak hozzá a vakcinák többségéhez, úgy egyre nagyobb az esélye annak, hogy az egyre gyorsabban terjedő mutációk újabb változatai tovább pusztítanak, ez pedig a magasabb jövedelmű nemzetek dollármilliárdjaiba kerülhet, miközben globális szinten is kockáztatják az emberek életét.

Az Egyesült Királyság vitathatatlanul vezető szerepet játszik a globális méltányos vakcinaprogram megvalósításában, mivel több mint 730 millió fontot (295 milliárd forint) gyűjtött össze a COVAX számára, beleértve azt az 548 millió fontot (221 milliárd forint), melyet a britek 1,3 milliárd adag vakcina beszerzésére adtak 92 fejlődő ország megsegítésére.

Az Independent azt írja, ennek ellenére több szegényebb ország még mindig nem kezdte meg az oltásokat, szemben az Egyesült Királysággal, ahol a legmagasabb az oltási arány, őket követi Izrael és az Egyesült Arab Emírségek. A WHO most azt szeretné, ha az Egyesült Királyság felülvizsgálná a legkritikusabb kockázati csoportba tartozó polgárok beoltása után következő társadalmi csoportok oltásának relevanciáját, majd megfelelő mérlegelés után nem csak a nemzeti, de a globális átoltottságot is figyelembe venné.

Szakemberek szerint hiába történne meg egy gazdagabb ország minden egyes polgárának beoltása, a gazdaság helyreállítása globális szintű, így semmi esély arra, hogy egyetlen ország képes lenne talpra állni, míg a többi az oltóanyagok beszerzéséért vív harcot.