A világon először Oroszországban indult el a koronavírus elleni védőoltás beadása a teljes népesség körében
Annak ellenére, hogy a készítmény még át sem esett a kötelező, harmadik tesztelési fázison, a helyi hatóságok regisztrálták a vakcinát, így elindulhatott a nemzeti vakcinációs kampány.
Annak ellenére, hogy a készítmény még át sem esett a kötelező, harmadik tesztelési fázison, a helyi hatóságok regisztrálták a vakcinát, így elindulhatott a nemzeti vakcinációs kampány.
A gyógyszeripari cégek éjt nappallá téve dolgoznak azon, hogy egy hatékony, egyben biztonságos COVID-19 ellenszérumot fejlesszenek ki. Van néhány potenciális jelölt, melyeket már a harmadik klinikai szakaszba léptettek, ami azt jelenti, hogy önkéntesek széles spektrumán vizsgálhatják az effektivitásukat és a lehetséges mellékhatásokat.
Arra, hogy maximális bizonyossággal kijelenthessék, készen áll a vakcina a beadásra, még hosszú hónapokat kell várnunk, viszont Oroszországban úgy tűnik, nem bíznak semmit sem a véletlenre, és minden előzetes teszteket átugorva megkezdhetik saját fejlesztésű oltóanyaguk alkalmazását.
Kedden az orosz egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy a szovjet Szputnyik műhold után elkeresztelt védőoltás megkapta a zöld jelzést, ezért semmi akadálya annak, hogy a lakosságnak beadják az első adagokat.
Az AP hírügynökség beszámolója szerint Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin a legutóbbi kormányülésen arról beszélt, hogy a vakcina elegendő pozitív eredményeket mutatott a kísérletek során, és hosszú távú immunitást biztosít a koronavírussal szemben.
Mivel a készítményt már nyilvántartásba is helyezték az illetékes szervezetek, ezért Oroszország sikerrel vette az első próbatételt, amelynek célja a nyugati államok leküzdése volt a koronavírus elleni védőoltás széleskörű felhasználásáért.
Korábban a szeptemberi indulást tartották optimálisnak, azonban három héttel hamarabb elkészült a szer, amire természetesen Putyin is nagyon büszke; nem mellesleg az elnök megerősítette, hogy két gyermeke közül az egyikük már meg is kapta a szérum első dózisát, és hozzátette, lánya azóta tökéletesen érzi magát.
A vakcinát az Orosz Közvetlen Befektetési Alap együttműködésében a moszkvai Gamaleja Intézet fejlesztette ki. Szakértők az optimizmus ellenére rendkívül szkeptikusak a védőoltás kapcsán, hiszen lényegében kihagyták a teljes harmadik fázisú tesztelési szakaszt, ami sokszor hónapokig tarthat, és hozzá több ezer önkéntesen elvégzett pontos vizsgálatok szükségesek.
Sokan úgy gondolják, mindössze a vakcina-versenyt tartották szem előtt az oroszok, ezért kizárólag a gyorsaságra mentek rá, így hiányozhat a tudományos háttér, valamint a megfelelő technológia a védőoltások mögül. Hogy pontosan mennyire lesz hatásos a készítmény, arra csak az elkövetkező hónapokban derülhet fény.
Ne hagyd ki: