A világ legnagyobb feketelyuk-térképét állították össze holland csillagászok
Lélegzetelállító térképet készítettek a Leideni Egyetem kutatói, amelyen minden egyes fénylő pont egy fekete lyukat ábrázol.
A hatalmas térképen több mint 25 ezer szupermasszív fekete lyuk látható, amelyek mindegyikét saját galaxisa veszi körül, a fénypontokat pedig a kisugárzó rádiósugarak emissziója alapján határozták meg.
A nagyszabású projektben összesen 52 európai ország kutatóintézete vett részt, együttes erővel közel 256 órányi megfigyeléssel sikerült elkészíteniük a fekete lyukak térképét, ami annak ellenére, hogy egészen óriás mérettel rendelkezik, mégis csupán az északi féltekén látható égbolt négy százalékát teszi ki.
„Több évig tartó kemény munkánk eredménye ez az adatsor. Teljesen új módszereket kellett megalkotnunk, ezáltal képesek voltunk a rádiójeleket fényképekké alakítanunk és megjelenítenünk” – mondta Francesco de Gasperin professzor, a kutatás vezetője.
A munka nagy részét annak köszönhetik, hogy sikerül a rádióemissziókat látható fénnyé konvertálniuk. Eddig a legfőbb problémát az jelentette, hogy a Föld atmoszférája és ionoszférája eltorzította a jeleket, ezért a csapatnak kifinomult algoritmusokat kellett alkalmazniuk a helyreállításuk során.
Szoftveres eljárásokkal végül elérték, hogy apró fényfoltokként csillanjanak meg a fekete lyukak a térképen, hála a mérnökinformatikusoknak, akik szintén megsegítették kollégáikat.
A kutatócsapat abban bízik, hogy a jövőben még több szupermasszív fekete lyukat azonosíthatnak a látható univerzumban, az algoritmusnak hála pedig felgyorsíthatják a detektálási folyamatokat.