Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A világ legnagyobb dinoszauruszának fosszíliáit találták meg Patagóniában

A paleontológusok hatalmas, 98 millió éves kövületeket ástak elő Délnyugat-Argentínában, amelyek valószínűleg a valaha felfedezett legnagyobb testű dinoszauruszhoz tartozhattak.

...svg content...Manszúra, 2018. február 7. Szanaa esz-Szajed egyiptomi paleontológus egy 80 millió éves dinoszaurusz csontvázának gipszöntvénybe ágyazott darabját rekonstruálja a Manszúrai Egyetem õslénytani tanszékén, a Kairótól mintegy 120 kilométerre, északkeletre levõ Manszúra városában 2018. február 6-án. A késõ kréta korszakból származó leletet 2013-ban találta Kairótól mintegy 600 kilométerre, délre a Dákhla-oázisban esz-Szajed és három társa, Hesam Szallam, Iman A. ed-Daudi és Szara Szaber, akik Mansourasaurus Shahinae-nek nevezték azt el az intézmény és a tanszék egyik alapítója után. A kutatók a Nature, Ecology and Evolution címû tudományos folyóirat 2018. január 29-i számában publikálták a felfedezést, amely azért jelentõs, mert Afrikában ez az elsõ kréta kori dinoszuruszlelet. (MTI/EPA/Háled el-Fiki)
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az emberméretű fosszíliák 10-20 százalékkal nagyobbak, mint amit az eddigi legnagyobb testű, Patagotitan mayorum nevű őshüllő esetében azonosítottak – adta hírül a France24 portál.

Az élőlény a sauropodákhoz tartozott, amelyek hosszú nyakkal és farokkal rendelkező növényevő dinoszauruszok voltak. A Patagotitan mayorum körülbelül 70 tonnát nyomott, és 40 méter hosszú lehetett, tehát nagyjából akkora volt, mint négy autóbusz. Soron kívül Volodimir Zelenszkij Budapestre látogat

Alejandro Otero, az argentin Muse de La Plata őslénykutatója elmondta, az új dinoszaurusz két tucat gerinccsontját, valamint a medencecsont egy részét találták meg. A Cretaceous Research tudományos folyóiratban közzétett tanulmány alapján jelenleg is zajlanak a kutatások a föld mélyén rekedt további testrészek kihantolása céljából.

A felfedezés Szent Grálját az jelentené, ha rábukkannának a dinó combcsontjára, melynek segítségével pontosan meg tudnák határozni, valójában mekkora is lehetett a krétában élő gigantikus őshüllő.

A masszív fosszíliákat 2021-ben találták meg a Neuquen folyó völgyében, az ásatások azonban csak 2015-ben kezdődtek meg, és azóta is folyamatosan emelik ki az újabbnál újabb csontdarabokat a talajból.

Az óriási csontvázat egy 98 millió éves kőzet alól emelték ki, ami a késői kréta földtörténeti korszakban jött létre. Alberto Garrido, a zapalai Természettudományi Múzeum igazgatója közölte, függetlenül attól, hogy valóban a világ legnagyobb dinoszauruszát találták-e meg vagy sem, a szóban forgó leletek teljesen új perspektívába helyezhetik a modern kori paleontológiát.

2050-re már a világ metropoliszainak fele a klímaválság ellen küzd majd

Figyelmeztettek, a fenyegető klímaváltozás egyre súlyosabb károkat okozhat, ha a világ vezetői nem hoznak sürgős intézkedéseket.