Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,35 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
461,32 Ft
Bitcoin
70,793 $

A világ legnagyobb dinoszauruszának fosszíliáit találták meg Patagóniában

A paleontológusok hatalmas, 98 millió éves kövületeket ástak elő Délnyugat-Argentínában, amelyek valószínűleg a valaha felfedezett legnagyobb testű dinoszauruszhoz tartozhattak.

Manszúra, 2018. február 7. Szanaa esz-Szajed egyiptomi paleontológus egy 80 millió éves dinoszaurusz csontvázának gipszöntvénybe ágyazott darabját rekonstruálja a Manszúrai Egyetem õslénytani tanszékén, a Kairótól mintegy 120 kilométerre, északkeletre levõ Manszúra városában 2018. február 6-án. A késõ kréta korszakból származó leletet 2013-ban találta Kairótól mintegy 600 kilométerre, délre a Dákhla-oázisban esz-Szajed és három társa, Hesam Szallam, Iman A. ed-Daudi és Szara Szaber, akik Mansourasaurus Shahinae-nek nevezték azt el az intézmény és a tanszék egyik alapítója után. A kutatók a Nature, Ecology and Evolution címû tudományos folyóirat 2018. január 29-i számában publikálták a felfedezést, amely azért jelentõs, mert Afrikában ez az elsõ kréta kori dinoszuruszlelet. (MTI/EPA/Háled el-Fiki)
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az emberméretű fosszíliák 10-20 százalékkal nagyobbak, mint amit az eddigi legnagyobb testű, Patagotitan mayorum nevű őshüllő esetében azonosítottak – adta hírül a France24 portál.

Az élőlény a sauropodákhoz tartozott, amelyek hosszú nyakkal és farokkal rendelkező növényevő dinoszauruszok voltak. A Patagotitan mayorum körülbelül 70 tonnát nyomott, és 40 méter hosszú lehetett, tehát nagyjából akkora volt, mint négy autóbusz. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

Alejandro Otero, az argentin Muse de La Plata őslénykutatója elmondta, az új dinoszaurusz két tucat gerinccsontját, valamint a medencecsont egy részét találták meg. A Cretaceous Research tudományos folyóiratban közzétett tanulmány alapján jelenleg is zajlanak a kutatások a föld mélyén rekedt további testrészek kihantolása céljából.

A felfedezés Szent Grálját az jelentené, ha rábukkannának a dinó combcsontjára, melynek segítségével pontosan meg tudnák határozni, valójában mekkora is lehetett a krétában élő gigantikus őshüllő.

A masszív fosszíliákat 2021-ben találták meg a Neuquen folyó völgyében, az ásatások azonban csak 2015-ben kezdődtek meg, és azóta is folyamatosan emelik ki az újabbnál újabb csontdarabokat a talajból.

Az óriási csontvázat egy 98 millió éves kőzet alól emelték ki, ami a késői kréta földtörténeti korszakban jött létre. Alberto Garrido, a zapalai Természettudományi Múzeum igazgatója közölte, függetlenül attól, hogy valóban a világ legnagyobb dinoszauruszát találták-e meg vagy sem, a szóban forgó leletek teljesen új perspektívába helyezhetik a modern kori paleontológiát.

Széles mosollyal lépett a tárgyalóterembe az antifa támadások elsőrendű vádlottja

Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken állt bíróság elé, hatalmas volt az érdeklődés.