Mégsem olyan hatékony az orosz vakcina, mint ahogy azt beharangozták?
Szerdán az oroszok közzétették a legfrissebb kutatási adataikat, miszerint a Szputnyik V már 92 százalékot is meghaladó hatékonysággal bír
Szerdán az oroszok közzétették a legfrissebb kutatási adataikat, miszerint a Szputnyik V már 92 százalékot is meghaladó hatékonysággal bír. Az új információkkal kapcsolatban a szakemberek óvatosságra intenek, szerintük az adatok korántsem meggyőzőek.
Az eredményeket 20 fő tesztelése nyomán tették közzé, akiknek egy része a vakcinából kapott, másik részének placebót adtak. Az oroszok által közzétett adatok alapján a vakcina harmadik fázisú tesztelése nyomán, a résztvevő önkénteseknél csupán az oltás beadásának helyén fellépő fájdalmat, influenzaszerű tüneteket, lázat, gyengeséget, fáradtságot és fejfájást diagnosztizáltak. A harmadik fázisú tesztelés még hat hónapig tart, a közben feljegyzett adatokat folyamatosan közzéteszik a szakemberek.
Dr. Peter Hotez, a Baylor College of Medicine intézmény fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere a CNN-nek azt mondta, kételkedik abban, hogy mindössze 20 koronavírusos beteg tesztelése átfogó képet mutatna az eredményeket illetően.
A szakértő azt is elmondta, hogy feleslegesnek tartja a hozzávetőleges hatékonyságok ilyen korai közzétételét a nyilvánosság számára, hiszen egyelőre még a készülő vakcinák egyike sem esett át az utolsó vizsgálatokon, és még nem lettek engedélyezve.
Az új adatok alapján, a Pfizer és BioNTech kollaborációjában készülő vakcina egészen más, mint az oroszok Szputnyik V-je, utóbbi előnye, hogy nem szükséges szélsőségesen hideg környezetben tárolni. Az előzetes információk bár rendkívül kecsegtetőek, a szakemberek egyöntetűen elhamarkodottnak találják a vakcinák hatékonyságának közzétételét, az engedélyeztetések hiányában.
A bejelentések hatására Eleanor Riley, az Edinburgh-i Egyetem immunológiai és fertőző betegségek professzora is megszólalt, aki arra kérte a gyógyszergyártókat, hogy törekedjenek a lehető legpontosabb adatok közzétételére, még akkor is, ha azokra egy kicsit várnia kell a nyilvánosságnak.
Hangsúlyozta, kifejezetten negatív következményekkel járna, ha az előre belengetett rendkívüli hatékonyságú vakcinákról később kiderülne, hogy közel sem olyan jól működnek mint azt állították a kutatók. A közvéleményre pedig manapság kifejezetten ügyelni kell, hiszen a közbizalom elvesztése katasztrófa lenne.