A nepáli karantén mutatja meg, hogy a légszennyezettség csökkenése mit is jelent a gyakorlatban
Valamennyi emberöltő óta nem tapasztalt jelenséget élhetnek át a koronavírus okozta karantén következtében a nepáli Katmanduban élők: hosszú idő óta először lehet látni a Mount Everestet, melyet Abhushan Gautam fényképész is megörökített.
A világ többi részéhez hasonlóan Nepálban is leállították a gyári munkát, a vendéglátást és az autók száma is jelentősen lecsökkent, ebből kifolyólag fantasztikusan kitisztult a levegő. A levegő minősége miatt eddig teli voltak a helyi kórházak különböző légúti betegséggel küszködőkkel, most viszont számottevően visszaesett az arányuk egy nepáli orvos szerint.
Nepál új mindennapjai mutatják meg, hogy milyen lehetne a világ, ha csak elektromos autók közlekednének az utakon, mivel egyértelmű összefüggés látható a benzines autók utakról való fokozatos eltűnése és a levegő minőségének ugyanilyen tempójú javulása között. A számok tekintetében megdöbbentő, 94%-os visszaesést tapasztaltak az olajeladásokban a vesztegzár kezdete óta.
A szakértők között ugyanakkor egyértelmű konszenzus alakult ki mind Nepál, mind a világ többi országának esetében, hogy amint vége a koronavírus megfékezése érdekében hozott leállásoknak, vissza fog térni a belélegezhetetlen levegő, így Nepál esetében is újra súlyosodhat a légúti betegségekkel küzdők helyzete.
A legtöbb kormány égető nyomás alatt van, ugyanis az emberek és főleg a vállalkozók türelme kezd fogyni, az üzleteknek rövidesen újra kell indulni, hogy a teljes gazdasági katasztrófát el lehessen kerülni. A kiesett időszakot valószínűleg túltermeléssel fogják kompenzálni, ami gyorsan meg nem történtté fogja tenni az légminőség jelentős javulását.
A világ legtöbb gazdaságát még a fosszilis anyagok hajtják, és ebben Nepál sem kivétel: az elektromos autókra való hirtelen és teljes átállás teljesen leamortizálná az ország gazdaságát. Abban jelenleg csak bízni lehet, hogy a jövőben visszatekintenek a koronavírus alatti időszakra, és az akkor tapasztalt minőségbeli javulást megpróbálják valahogy reprodukálni – reméljük ahhoz nem kell majd egy újabb pandémia.
A széndioxid-kibocsátásban is reménykeltő adatok láttak napvilágot: