Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A legújabb kutatások szerint mégsem vagyunk annyira tudatában tetteinknek, mint azt gondolnánk

Svájci kutatók úgy gondolják, kideríthették, hogyan működik a tudatosság az emberi agyban, ezzel akár egy majdnem 1 500 éve húzódó filozófiai nézeteltérésnek vethetnek véget, ami megosztotta a tudósokat és a pszichológusokat egyaránt.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Svájci kutatók úgy gondolják, kideríthették, hogyan működik a tudatosság az emberi agyban, ezzel akár egy majdnem 1 500 éve húzódó filozófiai nézeteltérésnek vethetnek véget, ami megosztotta a tudósokat és a pszichológusokat egyaránt.

A legnagyobb problémát mindez idáig az jelentette, hogy képtelenek voltak eldönteni, a tudatosság folytonos vagy különálló, diszkrét jelenség – a vita fő tárgyát lényegében az képezte, hogy az emberek valójában mindig saját tudatuk fényében cselekszenek-e, esetleg csak bizonyos pillanatokban teszik ezt. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A csütörtökön a Trends in Cognitive Sciences tudományos lapban megjelent tanulmányban a kutatók választ adhattak a kérdésre, szerintük ugyanis végre megtalálhatták a rejtély kulcsát.

Az Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) pszichofizikusai azt feltételezik, hogy egy kétlépcsős folyamat történik a háttérben. Miközben az agyunk igazából tudatalatti formában folyamatosan dolgozza fel a háttérben zajló információkat, addig kizárólag egy meghatározott momentumban szerzünk erről aktív módon tudomást.

„A tudatos feldolgozás nagyon túl van értékelve. Sokkal több energiát vesznek el a tudatalatti periódusok, mindössze mi gondoljuk azt, hogy állandóan tudatában vagyunk a történéseknek.”

magyarázta Michael Herzog, a kutatás főszerzője.

Herzog kiemelte, amikor kerékpározunk, testünk automatikusan szinte percenként apró korrigálásokat végez, ezért nem esünk le a bicikliről – mindez teljesen tudat alatt megy végbe.

Habár a tudósok vadonatúj modelljével a problémakör egy részére választ adtak, a másodlagos magyarázatok még váratnak magukra, ugyanis továbbra sem tudjuk, hogy meddig tarthatnak ezek a különálló pillanatok, továbbá emberenként milyen módon változhatnak.

„A kérdés még mindig az, hogy pontosan mennyire tudatosan hajtunk végre bizonyos feladatokat, és arányaiban mennyi része ennek a tudatalatti tevékenység? Sajnos erről fogalmunk sincsen.”

tette hozzá Herzog.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.