Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A globális felmelegedés hatására veszélyhelyzetbe került a vadvilág

A Föld friss édesvízkészletének több mint 80 százalékát a felszínen található tavak adják, amelyek változatos élővilággal tarkítják bolygónkat, a klímaváltozás következtében azonban visszafordíthatatlan károkat szenvedhetnek el a közeljövőben.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Föld friss édesvízkészletének több mint 80 százalékát a felszínen található tavak adják, amelyek változatos élővilággal tarkítják bolygónkat, a klímaváltozás következtében azonban visszafordíthatatlan károkat szenvedhetnek el a közeljövőben.

Egyre több állat- és növényfajt veszélyeztet a globális felmelegedés, ugyanis az egyre növekvő hőmérséklet miatt képtelenek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez – olvasható a Nature Climate Change tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Ebben a kutatásban a tavak vízfelszínének hőmérséklet-változását vizsgálták annak függvényében, miként módosulhatnak a környezeti viszonyok az elkövetkező évszázadban.

A korábbi tanulmányokhoz hasonlóan bebizonyították, hogy a tavak 99%-ának hőmérséklete átlagosan 0,13 Celsius-fokkal emelkedett évtizedenként 1979 és 2018 között. Ami talán még ennél is fontosabb, hogy rájöttek, a klímaváltozás a 21. század végére olyannyira felgyorsulhat, hogy egyes édesvízi fajok kipusztulhatnak.

A klímaváltozás sebessége az 1861 és 2005 közti időszakban 3,5 kilométer volt évtizedenként, ami sokkal alacsonyabb arány, mint amilyen sebességgel képesek a vándorlásra a különféle fajok, azonban az évszázad végére ez jelentősen negatív irányba változhat.

Alacsony üvegházhatású gázemisszió fennállása esetén ez a gyorsaság 8,7 kilométerre növekedhet évtizedenként, ezen felül egy magas kibocsájtási arányszámmal kalkulálva akár 57 kilométerig is kúszhat az érték, ami döbbenetes környezeti katasztrófával végződhetne.

„A tavak hőmérséklete gyorsabban emelkedik, minthogy egyes fajok hűvösebb éghajlatú területekre tudnának vándorolni. A következmények súlyossá válhatnak, hiszen az édesvízi puhatestűek és a halak is fizikai korlátokba ütközhetnek, és tömegesen elpusztulhatnak.”

magyarázta Iestyn Woolway, a kutatás társszerzője.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.