A genetikának is szerepe lehet a koronavírus-fertőzés súlyosságában
A tudományos világban arról már konszenzus van, hogy bizonyos indikátorok megnöveli a COVID-19 súlyos lefolyásának valószínűségét.
A tudományos világban arról már konszenzus van, hogy bizonyos indikátorok megnövelik a COVID-19 súlyos lefolyásának valószínűségét, ilyen például a krónikus betegség és az időskor. Olyan kérdések is adódnak viszont, amik még tisztázatlanok, és talán a genetikában kell a választ keresni rájuk.
A fő kérdés, amire a genetikusok a járvány kezdete óta keresik a választ, hogy vajon mi lehet az oka annak, hogy egyeseknek éppen csak enyhe koronavírus-tünetei vannak, míg másoknál halálos kimenetele lesz a fertőzésnek.
A genetikus-társadalom a DNS-t vette alapul a válasz megtalálására, amelyről most egy új európai tanulmány is készült: a tudósok erős statisztikai kapcsolatot találták különböző génvariációk és a COVID-19 között. A kutatómunka szerint két pontja van az emberi genomnak, ami növelheti a koronavírus okozta halálos kimenetel valószínűségét.
Az egyik ilyen pont az a gén, ami a vércsoportunkat meghatározza. A tanulmány az „A” vércsoportba tartozó betegek esetén ugyanis kimutatta, hogy 50%-kal nagyobb valószínűséggel lesz szükségük mesterséges lélegeztetésre. Ezen felül a tanulmány szerint vannak olyan, eddig felfedezetlen tényezők, amik nagyobb szerepet játszhatnak az életveszélyes COVID-19 fertőzésben, mint gondolták.
Dr. Andre Franke, molekuláris genetikus, és a tanulmány egyik vezetője megjegyzi, ugyanaz a génhely, ahol a vércsoportért felelős gén is megtalálható, olyan DNS-szakaszt tartalmaz, ami egy „kapcsolóként” funkcionál egy olyan gén számára, amely egy olyan fehérjét állít elő, ami az erős immunválaszokat generálja.
Ez pedig azért érdekes, mert a koronavírus számos embernél az immunrendszer túlreagálásához vezet, ami súlyos gyulladást és tüdőkárosodást okozhat. A tanulmány alapján elméletileg lehetséges, hogy az eltérő gének befolyásolhatják a választ. A másik génhely, amit talán még inkább össze lehet kapcsolni a koronavírussal a 3-as kromoszómán található, viszont ez a rész hat különböző gént tartalmaz, szóval nem lehet pontosan megállapítani, mi a fő befolyásoló tényező.
A kutatók a tanulmány során 1610 beteg vérmintáját használták fel, akik végül oxigénpótlásra vagy lélegeztetőgépre szorultak. Ennek segítségével kinyerték a vizsgálat alá vont betegek DNS-ét, és azt elemezték tovább genotipizálás alkalmazásával. Ezen felül 2205 olyan önkéntesen leadott vérmintát is vizsgáltak, amelyek esetén bizonyítottan nem volt jelen a fertőzés, hogy megfelelő összehasonlítást tudjanak végezni.
Kapcsolódó hír: