A bionikus szem sokkal jobb lesz, mint a sajátunk
A kutatók szerint a mesterséges szem élesebb éjjeli látást biztosíthat majd.
A Hongkongi Műszaki Egyetem tudósa, Zsi-Jong Fan a Science News portálnak elmondta, a bionikus látószervek érzékenyebbek lesznek az emberi szemnél:
„A jövőben felhasználhatóak lesznek jobb látást elősegítő protézisként vagy humanoid robotoknál egyaránt.”
A nagy presztízsű Nature lap cikkében részletezett szem lényegében egy háromdimenziós mesterséges retina, amely sűrűn szőtt, fényre rendkívül érzékeny nanoszálakból áll.
A Fan vezette kutatócsapat egy perovszkit nevű, napelemekben használatos titánásványból készült apró szenzorokat tartalmazó hajlított alumínium-oxid membránt alakított ki a bionikus szem szélén. A nanoszálak imitálják az agykéreg látóközpontját, míg ez a filmréteg gyűjti be az érzékelők segítségével a számítógép számára feldolgozandó adatokat.
A nanoszálak annyira érzékenyek, hogy meghaladják az emberi szem optikai hullámhosszát – még a 800 nanométeres értékek észlelésére is képes, ami már az infravörös tartományhoz tartozik. Ez azt jelenti, hogy ezzel a megoldással még sötétben is tökéletes látás alakulhat ki, erre pedig az emberei szem egyszerűen képtelen.
A kutatók azt állítják, hogy az emberi szemmel ellentétben a bionikus változat a fényviszonyok változására jóval gyorsabban reagálhat. A mesterséges retina minden egyes négyzetcentiméterében 460 millió nanorészecske méretű szenzor kap helyet, ami az emberi szem 100 millió sejtjéhez képest négyszer több, ezért valószínűsíthető, hogy a vizuális hűség is sokkal jobb lesz.
Más tudósok szerint még messze állnak a projekt véglegesítésétől. A legnagyobb kihívással kecsegtető feladatuk az lesz, hogy a mesterséges szenzorokkal átszőtt bionikus szemet összekössék az emberi szervezet látóidegeivel és -központjával.
A nem túl egyszerű folyamat ellenére többen bizakodóak és úgy vélik, 10 éven belül már alkalmazhatják a mesterséges szemeket vakoknál vagy látáskárosultaknál.
Közben kiderült, miért bírják jobban a gyerekek a fertőzést: