A belső szerveink sincsenek biztonságban a koronavírus elől
Számos tanulmány született a koronavírus szervezetre tett hatásával kapcsolatosan, azonban egy szerdán publikált tanulmány szerint a belső szerveinket sem kíméli, a szívet, a májat, az agyat, a vesét és egyéb belső szerveket is megtámadja.
Két különböző tanulmány is azt sugallja, hogy a koronavírus támadásának célpontja szélesebb körű lehet a tüdőnél, és egyszerre akár több szervünket is megfertőzeti. Ez azért fontos megállapítás, mert idővel magyarázatot adhat a „hagyományostól” eltérő tüneteket produkáló megbetegedések miértjére is.
A COVID-19 vírust elsősorban légúti betegségként tartják számon, mely cseppfertőzéssel terjed és jellemzően a tüdőt támadja meg, ugyanakkor néha tud komoly hasmenést és hasi fájdalmakat is okozni. Emellett számos, ebbe a mintázatba be nem illő mellékbetegséget, tünetet is okozott már, köztük veseleállást és stroke-ot egyes fiataloknál.
A Hongkongi Egyetem egyik tanulmánya szerint akár a beleinkben is tökéletesen elvan a vírus, a tanulmány során végzett laboratóriumi vizsgálatok bizonyítékokat is szolgáltattak erre, mind emberek, mind denevérek esetén. A kutatómunka szerint nemhogy megéltek, még reprodukálódtak is a belekben, így akár egyfajta fertőzési útvonalként is használhatja őket a vírus.
Egy másik kutatócsapat, a németországi Hamburg-Eppendorf Egyetemi Egészségügyi Központ részéről pedig a különböző szerveinkre tett hatásáról ír. Az ő eredményeik szerint a vírus kifejezetten jól érzi magát az ember veséjében, ami szerintük magyarázatot adhat a veseelégtelenséget okozó megbetegedések magas számára.
Az utóbbi tanulmány ugyanakkor kiemeli, elképzelhető az összefüggés a korábbi krónikus betegségek, és a vírus teljes pályás letámadási képessége között. Így akiknek korábbról szívbetegsége, veseelégtelensége, vagy cukorbetegsége volt, különösen nagy kockázatnak vannak kitéve, amelyet a német tanulmány is alátámaszt.
Eközben Vuhanban folyamatosan új fertőzöttek kerülnek elő: