25 milliót gyártana a Siemens egy új fejlesztésű koronavírus antitest-tesztből
A koronavírus számos kihívás elé állítja a társadalmat és a tudományos világot egyaránt, köztük azzal, hogy milyen módon lehet pontosan lekövetni a fertőző személyeket, és kiszűrni azokat, akik eddig még tünetmentesek, de már fertőznek.
A lekövetés problematikájának ígéretesnek tűnő megoldása az úgynevezett antitest-teszt, amely esetében azt vizsgálják, hogy a szervezet kifejlesztett-e már immunválaszt a betegség ellen, fényt derítve ezzel azokra a személyekre, akik esetleg úgy estek túl a betegségen, hogy lényegében észre sem vették.
Több helyen megkezdték már a kísérletezést az ehhez hasonló antitest-tesztekkel, azonban egyelőre nem lehet pontosan meghatározni, hogy milyen hatékonysággal működnek. A német Siemens ugyanakkor jelezte, egy új és pontos teszt hamarosan a piacra kerülhet a cég jóvoltából.
A Siemens sajtóközleménye szerint az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyére vár a tesztjük, de fantasztikus eredményekről számoltak be, konkrétan 99%-os specificitásról és szenzitivitásról, aminek köszönhetően az egyik legpontosabb, ha nem a legpontosabb antitest-tesztet dobnák a piacra.
A pontosság mellé a cég gyors eredményeket ígér: legfeljebb 14 percbe fog telni, mire a laborban kielemzik az eredményeket. A tesztek várhatóan május végén, június elején kerülnek piacra, a Siemens pedig rögtön havi 25 milliót tervez készíteni, hogy a tesztek iránt mutatkozó túlkeresletet ki tudják elégíteni.
Figyelembe véve, hogy a realitás szerint még legalább egy évig nem lesz COVID-19 védőoltás, várhatóan az életünk részét fogják képezni az ilyen típusú tesztek, így nagy szükség lehet arra, hogy ekkora mennyiségben rendelkezésünkre álljanak a következő néhány hónapban.
Eközben Budapesten is megkezdték az autós teszteket: