Addig akarja zaklatni a Monsanto Mexikót, amíg meg nem szüntetik a glifozát tiltását
Belső levelezésekből kiderült, hogy a Monsantot tulajdonló Bayer és az USA lobbistái nyomást próbálnak gyakorolni a glifozát tiltására vonatkozó tervek ellen Mexikóban.
Belső kormánylevelezések kerültek napvilágra, melyek azt bizonyítják, hogy a Monsantot tulajdonló Bayer és a CropLife America lobbista egyesület az Egyesült Államok tisztviselőivel szoros együttműködésben arra készült, hogy addig manipulálják Mexikót, amíg az ország vissza nem vonja a glizofátra vonatkozó tiltást. A glifozát a Monsanto gyomirtójának egyik fontos peszticid összetevője, amelyeket korábban a rákkal hoztak összefüggésbe.
Az glifozát védelme érdekében megtett lépésekre az elmúlt 18 hónap során került sor, miközben a Bayer éppen tárgyalásokat folytatott 11 milliárd dollárnyi kártérítés kifizetéséről olyan amerikai állampolgárokkal, akiknél a vállalat glifozár-tartalmú termékei non-Hodgkin limfómát, vagyis rákot okoztak.
Tájföldön 2019-ben tervezték az összetevőt tartalmazó kártevőirtók használatának betiltását, azonban a Bayer és vegyipari lobbisták akkor is elérték, hogy ez ne történjen meg. A tájföldi hatóságok közegészségügyi aggodalmaiknak adtak hangot és szóba került a gyomirtó tiltásának ötlete, azonban az Egyesült Államok kereskedelmi fenyegetései miatt végül nem tudták véghezvinni a terveket.
Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök 2024-ig adott a gazdák számára időt, ezután nem használhatnak többé a karcinogén összetevőt tartalmazó vegyszereket. December 31-én a génmódosított kukorica termesztésének megszüntetését is bejelentették, amelyet egyébként a farmerek gyakran glifozáttal permeteztek.
A The Guardian birtokába kerülő e-mailek olyan üzeneteket tartalmaznak az Egyesült Államok egyes ügynökségeinek részéről, amelyekben például arról is tárgyalnak, hogy Mexikó egészségügyi hatóságai kezdnek óriási problémát jelenteni. A CropLife lobbista szervezet is csatlakozott a diszkusszióba, amelyben azt próbálják megfejteni, hogyan tudnák elérni az Egyesült Államok-Kanada-Mexikó kereskedelmi egyezményének (USMCA) segítségével a gondok megszüntését.
A dokumentumok a Biodiverzitási Központ (CBD) kérésére kerültek nyilvánosságra az információszabadsági törvények értelmében.
– mondta Nathan Donely, a CBD biológus kutatója.
A hónapokon keresztül zajló levelezések során az ipar képviselői jelenzték, hogy attól tartanak, mexikói gyakorlat precedensértékű lehet más országok számára. Arról is figyelmeztették az Egyesült Államok kormányának tisztségviselőit, hogy az is problémát jelenthet, ha Mexikó csökkenti az engedélyezett peszticid-maradványok mértékét az élelmiszeriparban.
A mezőgazdasági vegyipar és az Egyesült Államok szabályozó szervei szerint az élelmiszeren megtalálható peszticid-maradványok nem károsak az egészségre, de rengeteg tudós szerint a legkisebb mértékben is veszélyesek lehetnek a kártevőirtók az emberi szervezetre, nem beszélve a környezetvédelmi határsairól.
Egyelőre tisztázatlan, hogy Biden kormánya folytatni fogja-e a Mexikó manipulálására tett törekvéseket, az érintett szervezetek és ügynökségek nem éltek a lehetőséggel, hogy nyilatkozzanak a Guardian által feltett kérdésekre, egyedül a CropLife vezérigazgatója árulta el, amik az e-mailekben is olvashatóak: attól tartanak, hogy veszélyes precendst jelenthet, ha az ország valóban meglépi a teljes tiltást.