Űrhajósokat keresnek Magyarországon – már lehet jelentkezni
Újabb lehetőség nyílt meg az űrutazásra ácsingózó magyarok előtt, ugyanis az Európai Űrügynökség 11 év után űrhajóst keres.
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos az InfoRádiónak adott interjújában Szijjártó Péter 2019. novemberi bejelentését idézte fel, amely arról szólt, hogy Magyarország Farkas Bertalan után egy második űrhajóst szeretne felküldeni a világűrbe, ezért tárgyalásba kezdett az Orosz Szövetségi Űrügynökséggel.
A tárgyalás valójában egy hosszabb szakmai egyeztetés, amely során megbeszélhetik a kutatóprogram részleteit, valamint azt, pontosan mikor terveznék kiképezni az asztronautákat.
Toborzásra Ferencz szerint csak akkor kerülhet sor, ha a program tartalma eldőlt, és meghatározták, milyen lépések alapján teljesítik a projektet, egyúttal fontos az is, hogy a misszió minden tekintetben optimális tudományos tartalmat nyújthasson.
Magyarország számára az űrélettani és gyógyszerészeti, űrkémiai kutatások köre, az anyagtudományok köre, valamint a Föld környezetének vizsgálata és a felső légköri folyamatok diagnosztizálása terén kínálkozik lehetőség.
Az űrhajósokkal szemben támasztott feltételrendszer szinte minden esetben azonos, így természetesen meg kell felelni néhány fizikai paraméternek, egész egyszerűen a kabinba be kell tudni férni. Előnyt jelent továbbá a műszaki vagy természettudományi végzettség, és az sem árt, ha néhány éves szakmai tapasztalattal rendelkezik a jelentkező hasonló kutatások terén.
Az Európai Űrügynökség (ESA) március 31-én kezdte meg a toborzást, ami egy hétlépcsős kiválasztási folyamat lesz. Ferencz hozzátette, mivel Magyarország is az ESA teljes jogú tagja, ezért bárki nyugodt lélekkel jelentkezhet asztronautának.
„Nagyon örülnék, ha az ESA válogatásán a jelöltek közé be tudna kerülni magyar jelentkező, amihez minden támogatást megadunk” – mondta a miniszteri biztos.