Ultrarészletes felbontással vizsgálhatóak a Naprendszer égitestjei egy új teleszkóppal
A Nyugat-Virginiában található Green Bank Teleszkóp (GBT) vadonatúj frissítésének köszönhetően az egység a világ legnagyobb kormányozható rádióteleszkópjává vált.
Az új teleszkópnak köszönhetően az Apollo–15 misszió után a Holdon maradt, alig öt méter hosszúságú eszközöket és egységeket is képesek voltak bemérni az asztronómusok – adta hírül a SciTechDaily tudományos magazin.
A rádióadót a hadsereggel szerződésben álló Raytheon fejlesztette ki, a rádiójeleket a Hawaii-on található 27 antennás rendszerrel, a VLBA-val sugározták a Naprendszerben lévő égitestek felé.
Dave Finley, a Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium szóvivője elmondta, amikor visszatértek a kibocsátott jelek a Földre, egy részletgazdag térképet tudtak elkészíteni a visszaverődött sugarak alapján.
Tudósok abban bíznak, hogy a teszt során begyűjtött adatokkal egy 500 kilowattos radarrendszert építhetnek majd, melynek erőteljes rádióadójával még az olyan távoli objektumokat is megvizsgálhatják, mint például az Uránusz vagy a Neptunusz.
Karen O’Neil, a Green Bank Obszervatórium igazgatója hozzátette, jelentős előrelépést tettek a radartudományban, ezáltal nemcsak űrszondákkal, hanem a Földön telepített teleszkópokkal is pásztázhatják az univerzumban száguldozó aszteroidákat és bolygókat.
„Ha egyszerre több, VLBA-val összehangolt szignálokat bocsátunk ki a világűrbe, akár háromdimenziós felvételeket is készíthetünk a jövőben” – magyarázta Finley, aki egyúttal örömét fejeztek ki annak kapcsán, hogy a távcsövet nemzetközi kutatások apropóján egyaránt alkalmazhatják.