Leállították az egyetlen széndioxid-befogó üzemet
Ismét veszélybe került a bolygó, ugyanis az üvegházhatású gázok hatástalanítására létesített gyárat kénytelenek voltak határozatlan ideig bezárni.
Mennyivel egyszerűbb lenne az emberiség számára a globális klímakatasztrófa, ha egy különleges gép vagy technológia segítségével pillanatok alatt kivonhatnánk az atmoszférában felgyülemlő összes káros gázmolekulát.
Bár a futurisztikus ötlet távol áll a valóságtól, az Egyesült Államokban már kísérleteztek a széndioxid-befogó üzemekkel, azonban a Gizmodo magazin értesülései szerint még ezt az egyetlen intézményt is be kellett zárniuk, így mindössze négy éven keresztül működhetett.
A gyár eredetileg egy szénégető erőműhöz volt csatlakoztatva, melynek szén-dioxid emisszióját azonnal semlegesítette, a káros molekulákat pedig kártékony anyagokká alakította. A széndioxid-befogó rendszerek legfőbb hátránya, hogy rendkívül drágák, ezért a finanszírozásukat csak óriási bevételkiesés árán lehet megvalósítani.
Mindezen felül a szóban forgó üzem annyira energiaigényesnek bizonyult, hogy gyakran a közelben lévő földgázégetővel kellett fenntartaniuk a működését, ami sokkal több szén-dioxidot bocsátott a légkörbe, mint amennyit újból ki tudtak volna szűrni.
A Petra Nova névre keresztelt üzemet igazából a fosszilis üzemanyagoktól való függése lehetetlenítette el – miután a koronavírus-járvány következtében az olajárak az egekbe szöktek, a széndioxid-befogó működtetése egyszerűen túlságosan sokba került.
A Rice Egyetem geomérnök professzora, Daniel Cohan a lap megkeresésére elmondta, jelenleg sokkal olcsóbb napelemekkel és szélerőművekkel villamos energiát előállítani, ezekhez pedig nem szükséges környezetszennyező szénégetőket sem igénybe venni, így jóval zöldebb megoldásnak számítanak.