Laboratóriumban növesztett bútorokkal rendezhetjük be otthonunkat
Az MIT kutatói egy speciális szerkezetet alkottak meg, melynek segítségével a növényeket és a fákat különféle speciális alakúra növeszthetik.
A laboratóriumban tenyésztett húsokról már többször is beszámoltunk, az viszont eléggé meglepő, hogy ehető, szerves anyagokon kívül egyéb tárgyakat is képesek lehetnek a kutatók a jövőben mesterséges módon előállítani.
A Cleaner Production tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a tudósok egy új technológia alapjait írták le, amellyel áttörést érhetnek el a fából készített bútorok gyártásában.
A laboratóriumi körülmények között előállított fa nemcsak hogy sokkal gyorsabban növekszik természetes társához képest, hanem költséghatékonyabb is, nem beszélve arról, hogy az erdőirtást egyaránt meg lehetne akadályozni ezen módszer alkalmazásával.
„Mivel a jelenlegi növényalapú bioanyagok többnyire gyenge hatékonysággal rendelkeznek, ezért fontos, hogy egy olyan fenntartható rendszert alakítsunk ki, amivel megoldással szolgálhatunk a problémára” – írták a tudósok a publikációban.
A kutatók ötlete alapján rézvirág leveleiből kivont növényi sejtek felhasználásával segíthetik elő a bútorok növekedését, ehhez pedig talaj, valamint napfény sem lesz szükséges. Ezeket a sejteket később laboratóriumokban módosíthatják, így specifikus alakot ölthetnek, legyen szó éppen asztalról, székről vagy egyéb formákról.
Mindezekből kifolyólag minimalizálni lehet a fából készült termékek során felhalmozódó melléktermékek mennyiségét, hiszen lényegében cilinder alakú tömbbé formálódnának első körben a sejtek, amiről az idő előrehaladtával lemállanának a felesleges darabkák.