Ezek a leginkább vakcina-szkeptikus országok
A Gallup International által készített legfrissebb közvélemény-kutatás szerint Oroszország neve is ott szerepel a leginkább vakcina-szkeptikus országok névsora között, holott maguk is fejlesztettek már koronavírus elleni vakcinát.
Az oroszoknak mindössze 30 százaléka gondolja úgy, hogy honfitársaik beoltatnák magukat egy biztonságos és hatékony koronavírus-vakcinával – írja a Kommersant alapján a The Moscow Times. Ez a globális átlagtól jóval elmaradt, átlagosan a vizsgált országok lakosságának 50 százaléka vélekedik úgy, hogy honfitársaik beoltatnák magukat.
Oroszország kiemelése azért is indokolt, mert a politikai értelemben vett nagyhatalmak közül a legrosszabb teljesítő ország a szkeptikusság területén, a másik ok pedig, hogy maguk is vakcinával látják el a saját és más országok lakosságát, a Szputnyik V-vel és a 100 százalékosan hatékonynak tartott EpiVac nevű oltóanyaggal.
Mint a lap is írja, az oroszok bizonytalanságához nagyban hozzájárul, hogy nincs megfelelő hivatalos információ a vakcinákkal kapcsolatban, abban a kevésben sem bíznak igazán az emberek, és szerepet játszik a nehézkes egészségügyi reform is.
Van három vizsgált ország azonban, ahol még Oroszországnál is nagyon a vakcina-szkeptikusság: Észak-Macedóniában a válaszadók 28 százaléka, Bosznia-Hercegovinában és Bulgáriában pedig a válaszadók 27 százaléka gondolja úgy, hogy honfitársaik beoltják magukat.
Mint a Gallup kutatásából is kiderült, a dél- és kelet-ázsiai országok a leginkább biztosak abban, hogy honfitársaikat beoltják a vakcinával, mintegy 20 százalékponttal haladta meg a globális átlagot a koronavírus-védőoltásba vetett bizalom.
A Gallup egyébként 47 országban, összesen 42 598 válaszadó bevonásával készítette a tanulmányt, melyből végül kijöttek az eredmények. A legmagasabb bizalom végül Vietnamban jött ki, ott a lakosság 92%-a gondolja úgy, hogy beoltásra kerülnek a honfitársak.