Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,75 Ft
Euró
396,22 Ft
Font
468,33 Ft
Bitcoin
66,026 $

A COVID-19 az első tünetek megjelenése előtt tűnik a legfertőzőbbnek

A koronavírus több szempontból is egy nagyon új jellegű járvány: egyrészt félelmetes sebességgel terjed, másrészt meg olyan emberek tudják a leginkább terjeszteni, akik egyébként teljes mértékben tünetmentesek, vagy még nem jelent meg náluk semmilyen tünet.

Most

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Egy új tanulmány pont ezt a megfigyelést támasztja alá, ugyanis úgy tűnik, hogy a koronavírus akkor terjed emberről emberre a legnagyobb valószínűséggel és a legnagyobb hatékonysággal, amikor még a fertőzöttnek nincsenek tünetei.

A COVID-19 tünetek között szerepel a magas láz, a száraz köhögés, az ízlelés és a szaglás elvesztése, valamint a nehézlégzés. A betegség súlyosságától függ, hogy inkább influenzához hasonlítanak a tünetek, vagy tüdőgyulladáshoz. Kórházi ellátásra csak akkor szorul a beteg, amikor már olyan súlyos vagy kritikus az állapota, hogy nem lehet másként meggyógyulni. Soron kívül Helyszíni fotókon a Duna apadása, hajóval tüntetik el a nagyobb hordalékot

Kínában a járvány kezdetétől fogva a helyi egészségügyi szakemberek már megfigyelték, hogy a koronavírus az úgynevezett lappangási idő alatt (ami egy naptól akár két hétig is tarthat) terjed át másik emberre a legnagyobb valószínűséggel, vagyis mielőtt még az eredeti fertőzöttnek megjelennek a tünetei.

A kínai Guangzhou Orvosi Egyetem és a WHO Collaborating Centre for Infectious Disease Epidemiology and Control közös munkája a tanulmány, amiben megállapították a jelenséget, miszerint a COVID-19 fertőzési potenciálja a tünetek megjelenése előtt csúcsosodik.

Azt a mennyiségű vírust, ami elegendő ahhoz, hogy megfertőzzön egy másik embert, „fertőző dózisnak” nevezzük. Egy korábbi, szintén kínai tanulmány szerint a súlyosabb COVID-19 tünetekkel rendelkező betegeknek sokkal magasabb volt ez a vírusszintjük, mint a többieknek.

Azok az emberek, akiknek magasabb a vírusszintjük, sokkal nagyobb valószínűséggel vírusterjesztők, vagyis képesek más ember fertőzésére. A tanulmány szerint ez a periódusa két-három nappal azelőtt a legjelentősebb, hogy a tünetek megjelennének. Meglepő módon miután az ember láthatóan lebetegszik, sokkal kevesebb mennyiségű vírus van jelen a testében.

A tanulmány képét árnyalja, hogy a tudósok elsősorban a betegek emlékeire tudtak hagyatkozni, ami nem minden esetben megbízható, ám ez a kutatómunka fontos lehet abból a szempontból, hogy innentől kezdve máshogy történjen a beavatkozás a hatóságok részéről, például a fertőzött kontaktjainak lekövetése terén.