Oroszország be akarta tiltani a Pfizer-vakcinát, a helyzet azonban ennél bonyolultabb
Az orosz egészségügyi szabályozószerv, a Roszdravnadzor bejelentette, hogy innentől kezdve magánklinikák nem olthatják be a betegeket az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcinájával
Az orosz egészségügyi szabályozószerv, a Roszdravnadzor bejelentette, hogy innentől kezdve magánklinikák nem olthatják be a betegeket az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcinájával – tudósított az RT.
Az orosz állami hírügynökség jelentése szerint ezt a döntést arra hivatkozva hozták meg, hogy az orosz törvények szerint nem lehet olyan koronavírus-vakcinával oltani az embereket, amelyet az egészségügyi hatóságok még nem hagytak jóvá.
A döntést azt követően hozták meg, hogy az izraeli kézben lévő, Moszkvában is működő Hadassah Medical klinika még a hivatalos regisztráció előtt Oroszországba szeretné hozni az amerikai-német vakcinát, és a klinikáikhoz érkező betegeket azzal kívánják oltani.
Mint a The Moscow Times is írja, a helyzet ennél bonyolultabb: a Hadassah Medical ugyanis a Skolkovo egészségügyi hálózathoz tartozik, amely különleges jogi szabályozás alatt működik, aminek köszönhetően az OECD tagországok által regisztrált gyógyszerekhez is van hozzáférésük, és még akkor is használhatják őket, ha azokat Oroszországban nem regisztrálták.
Pontosan ez a helyzet a Pfizer-BioNTech vakcinájával is, ugyanis az OECD tagországok már hivatalosan is jóváhagyták december közepén az oltóanyagot. Mivel a Hadassah Medical izraeli kézen van, mely szintén OECD tagország, ezért hiába az a tény, hogy Oroszországban még nem hagyták jóvá, a jogi szabályozás szerint bevethetik a fizetős betegeiken a vakcinát.
Oroszországban pedig mindössze a két hazai fejlesztésű vakcinát regisztrálták eddig, a Szputnyik V-t és az EpiVacCoronát. A tiltásra vonatkozó döntés várhatóan nagy vitákat fog generálni, és kérdéses, hogy a hatóságok be fogják tudni-e tartatni a Hadassah klinikával, mely az ismertetett jogi helyzet miatt kérdéses.