Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb bizonyítékokat találtak arra, hogy meteorokon érkezhetett a folyékony víz a Földre

Bár rengeteg elmélet létezik a földi élet keletkezésével kapcsolatban, az egyik legelfogadottabb hipotézis szerint a folyékony víz űrsziklák becsapódása nyomán jöhetett létre a bolygónkon.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Bár rengeteg elmélet létezik a földi élet keletkezésével kapcsolatban, az egyik legelfogadottabb hipotézis szerint a folyékony víz űrsziklák becsapódása nyomán jöhetett létre a bolygónkon.

Hogy pontosan honnan is származik a Földön található víz, az óriási rejtély a tudósok számára. A kutatók többsége úgy gondolja, hogy természetes folyamatok során állt össze ez a létfontosságú molekula, egyesek viszont meg vannak róla győződve, hogy meteorok felületén érkezett meg a bolygónkra. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Bármelyik is legyen az igazság, az egészen biztos, hogy hosszú évmilliók kellettek ahhoz, hogy egy víztartalmú kozmikus kődarab a Földnek csapódjon. Az Express arról írt, hogy az úgynevezett kondritok, vagyis a körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőttről származó széntartalmú meteoritok egykoron egy hatalmas aszteroida részei lehettek.

A legújabb kutatás során a geológusok urán és tórium nyomai után kutattak a szóban forgó meteoritokban. Mivel az urán a tóriummal szemben oldódik a vízben, ezért ha jelen volt a H2O molekula a meteoritokban, akkor az azt jelenti, hogy az urán olvadásakor a környezetbe juthattak.

A kutatócsapat által vizsgált kilenc Földre hullott meteoritban megtalálták az erre utaló nyomokat, bár mindkét elem felezési ideje relatíve rövid, így a víz sem azonnal, hanem néhány millió év alatt jöhetett létre rajtuk.

A tudósok leírták, hogy a folyadékáramlás a jég olvadása után következett be, ami az ütközések révén, valamint a napsugarak fűtésének és az atmoszferikus ablációnak köszönhetően állt fenn.

A kutatók kiemelték, nemcsak a múltban zajlottak le ehhez hasonló folyamatok, hanem napjainkban is becsapódhatnak olyan apróbb meteorok a talajba, amelyek a vizet és egyéb kémiai anyagokat hordozhatnak magukban.

Ahhoz, hogy jobban megérthessék, pontosan milyen procedúrák állnak a jelenség mögött, a japán űrügynökség által a Ryugu aszteroidán elvégzett mintavételezésekhez hasonló missziók szolgálhatnak még több információval.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.