Földet ért Mongóliában a holdkőzetekkel megpakolt kínai űrkapszula
A kínai kőzetgyűjtő Csang–o-5 űrszonda modulja sikeresen landolt Mongóliában, fedélzetén több kilogramm Holdról származó kőzetmintával.
A kínai kőzetgyűjtő Csang–o-5 űrszonda modulja sikeresen landolt Mongóliában, fedélzetén több kilogramm Holdról származó kőzetmintával.
A Csang–o-5 misszió rakétáját a kínai Hajnan provinciában található kilövőállomásról novemberben bocsájtották ki a világűrbe, december elsején pedig a landolóegységgel a Hold felszínére szálltak le, ahol egy mechanikus robotkar segítségével nagyjából 2 kilogrammnyi kőzetet helyeztek a modul vákuummal védett tárolójába.
A szerkezet a feladat elvégzése után újból csatlakozott a Hold körül keringő orbiterhez, ezután megkezdte útját vissza a Föld felé. A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) jelentéséből megtudhattuk, hogy december 17-én, pekingi idő szerint hajnali 2 órakor a kapszula a Belső-Mongóliában lévő Dorbod régióban landolt.
A modul közel 11,2 kilométer per másodperces sebességgel lépett be bolygónk atmoszférájába, majd különféle lassító manőverek, valamint a kinyíló hatalmas ejtőernyőnek köszönhetően sikeresen talajt ért az előre kijelölt sivatagos terepen.
A Csang–o-5 elődje, a Csang–o-4 szintén meghatározó küldetés volt az emberiség űrkutatásának történelmében, ugyanis az első szerkezet lett, amellyel valaha landoltak a Hold sötét oldalán.
A Csang–o-5 űrszonda majdnem ötven éves csendet tört meg, ugyanis legutoljára 1976-ban hozott vissza kőzetmintákat a Földre a Szovjetunió által épített Luna–2 egység, előttük pedig csak az Egyesült Államok tudta ugyanezt végrehajtani az Apollo-küldetések során.
Kína a következő Csang–o-missziókkal a Hold felszínét szeretné tüzetesebben kivizsgálni annak érdekében, hogy a jövőben megépíthessék saját bázisukat és űrközpontjukat az égitesten.