A WHO januárban nyomozócsoportot küld ki Vuhanba
Egy évvel a koronavírus-járvány kirobbanása után komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a vírus Kínából indult-e útjára, vagy Vuhanba is máshonnan került be.
Egy évvel a koronavírus-járvány kirobbanása után komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a vírus Kínából indult-e útjára, vagy Vuhanba is máshonnan került be.
A WHO tagjai, illetve több nemzet diplomatái úgy nyilatkoztak, jövő év elején egy nyomozócsoportot küldenek Vuhanba, hogy megpróbálják feltérképezni a vírus kiindulási pontját, mely vélhetően egy élőállat piacról került a világba. A kiküldetés hat hetes lesz, beleértve a két hetes kötelező karantént, melyet a szakértőknek érkezésük után kell majd letölteniük.
A koronavírust tavaly decemberben fedezték fel, akkor azonban még csak egy új típusú tüdőgyulladásként jegyezték. Csak 2020. januárjában szekvenálták és azonosították egyedülálló betegségként, mely addigra már több tízezer embert fertőzött meg Hupej tartományban – írja a Reuters.
Keith Hamilton, az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) szakértője is részt vesz majd a vizsgálatban, sajtói megkeresésre Hamilton úgy fogalmazott, egyelőre úgy látja, a vizsgálat komoly nehézségeket fog okozni az eredet feltárásában, ugyanis ez a helyzet olyan, mintha tűt keresnének a szénakazalban.
Peter Ben Embarek, a WHO állatbetegségekkel foglalkozó szakértője egyértelműen elvetett minden olyan elképzelést, mely szerint a vírust ember alkotta, illetve, hogy egy laboratóriumból szabadult ki mesterséges úton. Az összeesküvés-elméletet többek közt Donald Trump amerikai elnök is hangoztatta az év elején.
Világszerte több újságíró próbálta már felfedni az igazságot, több kutatómunka eredménye is azt mutatja, hogy a vírus máshonnan érkezhetett Kínába, nagy valószínűséggel fagyasztott élelmiszerekkel kerülhetett be az országba, mivel a Huanan Seafood Wholesale Market leginkább fagyasztott élelmiszerekkel dolgozik.
Amennyiben a szakemberek kutatása nem hoz eredményt Vuhanban, úgy a nyomozócsoport áttelepül Olaszországba. Mindez azért is lényeges, mert a kikerült adatok alapján, a milánói Nemzeti Rákintézet már azelőtt tapasztalta a vírus jelenlétét, hogy az első ismert koronavírusos esetet regisztrálták volna az országban, 2020. február 21-én. A vérminták vizsgálata pedig azt mutatja, hogy az érintettek már 2019. szeptemberében megfertőződhettek a koronavírussal.