Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
64,598 $

Antibiotikumok helyett fénysugarakkal pusztíthatóak el a fertőző baktériumok?

Egy orosz tudományos projekt keretein belül olyan vadonatúj kezelési módszert alkottak meg, amely segítségével a nehezen gyógyuló sebeket, valamint a gombás és bakteriális fertőzéseket szinte napok alatt fel lehet számolni.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy orosz tudományos projekt keretein belül olyan vadonatúj kezelési módszert alkottak meg, amely segítségével a nehezen gyógyuló sebeket, valamint a gombás és bakteriális fertőzéseket szinte napok alatt fel lehet számolni.

Az úgynevezett antibakteriális fotodinamikus terápia (aPDT) a fényérzékenyítő készítményeken alapul, amelyek a szervezetbe fecskendezve fénysugarak hatására speciális fényelnyelő tulajdonságuk következtében fejtik ki a hatásukat. Soron kívül Felmérés: ez aggasztja most a legjobban az 50 év feletti korosztályt

A kezelés eredményeképp a fényenergia az oxigénmolekulákba kerül, amelyek átalakult formában aktiválódnak, így képesek lesznek megtámadni a különböző kórokozókat. A technológiát az Orosz Tudományos Akadémia, a Nemzeti Atomkutató Egyetem és a Gamaleja Kutatóintézet tudósai fejlesztették ki – olvasható a Sputnik News riportjában.

A bakterioklorinok egyik fő jellemzője, hogy elnyelik a fényt, miközben a felszabaduló energiákat a szervezetben lévő oxigénatomokhoz szállítják. Másik hasznos tulajdonságuk, hogy pozitív elektromos töltéssel rendelkeznek, ezáltal növelhetik a fényérzékenyítők antibakteriális hatását, és biofilmréteget hozhatnak létre a felületeken. Végül, de nem utolsó sorban a bakterioklorinok képesek abszorbeálni az infravörös sugarakat.

Mindezeket felhasználva a kutatók a tesztelések során fel tudták gyorsítani a sebek gyógyulását, illetve meglepő módon a bőrön fiatalító hatást is elértek. Az aPDT egyik legnagyobb problémáját az jelenti, hogy a fényérzékenyítő anyagok egy idő után felhalmozódhatnak, és különböző csomókat alakíthatnak ki, amiket sebészi úton lehet csak eltávolítani.

A tudósok az eljárást már levédették, azonban ahhoz, hogy embereken is lehessen a mindennapi életben alkalmazni, még rengeteg tesztelésen és ellenőrzésen kell átesnie. Következő lépésben spektroszkópiai vizsgálatokat fognak elvégezni az aPDT-n ,amellyel azt szeretnék majd elérni, hogy a bakterioklorinok minimális mértékben koncentrálódjanak csak a szervezetben.

Nyert a Liverpool a Tottenham ellen, Szoboszlait a hajrára cserélte be Klopp

A Liverpool a vártnál is simábban nyert az Anfield Roadon a Tottenham ellen, ami egyúttal az utolsó nagy rangadója volt Kloppnak hazai pályán.

Életveszélyes állapotba került két gyermek egy ceglédi autóbaleset miatt

Többeket mentőhelikopterrel vittek kórházba a Cegléden történt súlyos baleset miatt, két gyerek életéért küzdenek az orvosok.

A Mourinho-korszakot idézte a Chelsea, 5-0-ra nyertek

Nagyon súlyos vereséget mért a Chelsea a West Ham Unitedre, akik valószínűleg hamarosan edzőt fognak váltani.