Szupersötét bolygót találtak, amit hamarosan a központi csillaga emészthet fel
Az egészen bizarr, aszfaltnál is sötétebb exobolygó sorsát a saját anyacsillaga pecsételheti meg.
Az egészen bizarr, aszfaltnál is sötétebb exobolygó sorsát a saját anyacsillaga pecsételheti meg.
A WASP-12b névre keresztelt forró Jupiter kategóriába sorolt exoplanéta már évek óta lázban tartja az asztronómusokat. A hatalmas gázóriás olyannyira közel kering a központi csillagához, hogy az atmoszférájában szuperforró körülmények uralkodnak.
A ScienceAlert tudományos magazinban közzétett riport szerint a WASP-12b életciklusának utolsó fázisában tart, ugyanis néhány millió éven belül nekiütközhet a központi csillagnának, ami egyúttal teljesen felemésztheti a gázóriást.
Az exobolygó a beérkező fénysugarak 94 százalékát elnyeli, ezáltal rendkívül sötét égitestként tündököl a Tejútrendszerben. Annak ellenére, hogy normál űrtávcsövekkel képtelenség detektálni, infravörös teleszkópokkal egészen könnyedén azonosítható az égbolton.
A WASP-12b nagyjából egy földi nap alatt kerüli meg a központi csillagát. A Cornell Egyetem tudósai a NASA TESS obszervatóriumának adatai alapján felállított modell segítségével kiszámolták, hogy az exobolygó előreláthatólag 2,9 millió év múlva eltűnhet az égboltról, ugyanis annyira közel kerülhet a csillaghoz, hogy maradéktalanul beleolvadhat.
A tragikus kozmikus esemény 350 ezer évvel korábban történhet meg, mint azt korábban feltételezték, így a bolygó tudományos értelemben halálos ágyán fekszik.
Sajnálatos módon a WASP-12b számára elkerülhetetlen lett volna a katasztrófa – még ha stabil pályán is keringene, a csillag akkor is elszívná az atmoszférája nagy részét, és 10 millió év múlva nekicsapódna a forró tűzgolyónak.