Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A világ legnagyobb komputerchipje gyorsabban leszimulálja a jövőt, mint a fizika bármelyik törvénye

A nemrég előállított Cerebras CS-1 névre keresztelt chip 1,2 billiárd tranzisztorból áll, és 200-szor gyorsabb, mint az eddigi legerősebb szuperszámítógép.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A nemrég előállított Cerebras CS-1 névre keresztelt chip 1,2 billiárd tranzisztorból áll, és 200-szor gyorsabb, mint az eddigi legerősebb szuperszámítógép.

A 462 négyzetcentiméteres chippel több millió változót tudnak analizálni pillanatok alatt, ezáltal képesek arra is, hogy sokkal gyorsabban levetítsék a valós idejű történéseket, mint azok reálisan lejátszódtak volna. Soron kívül Súlyos hibát követnek el azok, akik nem váltanak téli gumikra

Az emberi ésszel szinte felfoghatatlan teljesítményű szerkezetet az Egyesült Államok Nemzeti Energiatechnológiai Laboratóriumának mérnökei alkották meg. A chipben 22-szer több tranzisztort építettek, mint ami az Nvidia 80 gigabájtos A100 lapkájában található, amit az amerikai szuperkomputerekhez terveztek.

Az Independent beszámolójából kiderült, hogy a CS-1 képes egy adott erőmű adatai és működési körülményei alapján leszimulálni, milyen folyamatok játszódhatnak le a jövőben – mindezt sokkal pontosabban és gyorsabban teszi, mint azt a fizika törvényei megengednék.

A processzor eszméletlen erejét neurális hálózatok és valós idejű szimulációk elkészítéséhez használhatják fel. A chip fejlesztői bejelentették, hogy a következő generációs egységükbe már 2,6 billiárd tranzisztort terveznek, ami a mostani szuper-CPU-nál is kétszer masszívabb lehet.

A Nick Bostrom filozófus által 2003-ban megfogalmazott szimulációs hipotézis értelmében a jövőben óriási számítási teljesítmény elérésével az univerzum valós idejű szimulációját lehet végrehajtani. Mindezek alapján könnyen elképzelhető az is, hogy mi magunk is egy értelmesebb civilizáció által megalkotott szimulációban élünk.

Habár a reális világűr-szimulációktól még nagyon messze vagyunk, az ultraerős kvantumszámítógépekben rejlő potenciálnak köszönhetően a jövőben egyszer akár korlátozott mértékben létrehozhatjuk a tökéletes univerzum-imitációt fejlett technológiáinknak hála.

A Nézőpont Intézet szerint a magyarok többsége nem találja szimpatikusnak Magyar Pétert

Relatív többségük szerint a Tisza Párt vezetőjének vissza kellene vonulnia.

Szoboszlai Dominik visszakerült a Liverpool kezdőjébe

A Liverpool ismertette a Southampton elleni kezdőcsapatát, a legnagyobb kérdés magyar szempontból az volt, hogy Szoboszlai Dominik kezd-e.