Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,44 Ft
Euró
389,01 Ft
Font
453,96 Ft
Bitcoin
63,604 $

A világ legnagyobb komputerchipje gyorsabban leszimulálja a jövőt, mint a fizika bármelyik törvénye

A nemrég előállított Cerebras CS-1 névre keresztelt chip 1,2 billiárd tranzisztorból áll, és 200-szor gyorsabb, mint az eddigi legerősebb szuperszámítógép.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A nemrég előállított Cerebras CS-1 névre keresztelt chip 1,2 billiárd tranzisztorból áll, és 200-szor gyorsabb, mint az eddigi legerősebb szuperszámítógép.

A 462 négyzetcentiméteres chippel több millió változót tudnak analizálni pillanatok alatt, ezáltal képesek arra is, hogy sokkal gyorsabban levetítsék a valós idejű történéseket, mint azok reálisan lejátszódtak volna. Soron kívül Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

Az emberi ésszel szinte felfoghatatlan teljesítményű szerkezetet az Egyesült Államok Nemzeti Energiatechnológiai Laboratóriumának mérnökei alkották meg. A chipben 22-szer több tranzisztort építettek, mint ami az Nvidia 80 gigabájtos A100 lapkájában található, amit az amerikai szuperkomputerekhez terveztek.

Az Independent beszámolójából kiderült, hogy a CS-1 képes egy adott erőmű adatai és működési körülményei alapján leszimulálni, milyen folyamatok játszódhatnak le a jövőben – mindezt sokkal pontosabban és gyorsabban teszi, mint azt a fizika törvényei megengednék.

A processzor eszméletlen erejét neurális hálózatok és valós idejű szimulációk elkészítéséhez használhatják fel. A chip fejlesztői bejelentették, hogy a következő generációs egységükbe már 2,6 billiárd tranzisztort terveznek, ami a mostani szuper-CPU-nál is kétszer masszívabb lehet.

A Nick Bostrom filozófus által 2003-ban megfogalmazott szimulációs hipotézis értelmében a jövőben óriási számítási teljesítmény elérésével az univerzum valós idejű szimulációját lehet végrehajtani. Mindezek alapján könnyen elképzelhető az is, hogy mi magunk is egy értelmesebb civilizáció által megalkotott szimulációban élünk.

Habár a reális világűr-szimulációktól még nagyon messze vagyunk, az ultraerős kvantumszámítógépekben rejlő potenciálnak köszönhetően a jövőben egyszer akár korlátozott mértékben létrehozhatjuk a tökéletes univerzum-imitációt fejlett technológiáinknak hála.

Hernádi Zsolt szerint ne is reménykedjünk alacsony üzemanyagárban

A Mol elnök-vezérigazgatója a benzinárak mellett a zöldátmenetről is elmondta véleményét.