Beadták az első magyarnak az orosz vakcinát, ezekről számolt be
Sugár László, egy Moszkvában élő magyar állampolgár a héten kapta meg a Szputnyik V névre keresztelt koronavírus-vakcina első fázisát, és most az ATV Híradójának beszámolt az első tapasztalatairól.
Sugár László, egy Moszkvában élő magyar állampolgár a héten kapta meg a Szputnyik V névre keresztelt koronavírus-vakcina első fázisát, és most az ATV Híradójának beszámolt az első tapasztalatairól.
Szijjártó Péter még a múlt héten jelentette be, hogy Magyarország lesz az első európai ország, ahova megérkezik a Szputnyik V nevű orosz fejlesztésű vakcina, először csak kisebb, 10 dózisos mintaanyagban. Rövidesen meg is kaphatjuk ezeket, és ha működőképes, akkor január környékén nagyobb mennyiségben is szállíthatnak nekünk a szerből.
A miniszterelnök is többször hangsúlyozta, hogy egészen addig nem nyugodhatunk meg, ameddig nem érkeznek meg a biztonságos és hatékony vakcinák, addig kő kemény védekezés vár ránk. Egyelőre a koronavírust Magyarországon különböző, már saját gyártású szerekkel gyógyítják az orvosok, még csak kísérleti szinten, név szerint a remdesivirrel és a favipiravirral.
Orbán Viktor és Szijjártó Péter is elmondta nem egy alkalommal, hogy előreláthatólag három különböző vakcina érkezik Magyarországra: európai, kínai és orosz vakcinák. Az utóbbiból kapott egy adagot Sugár László, egy Moszkvában élő magyar gyógyszeripari cégvezető, akit most az ATV felkeresett, hogy számoljon be az első tapasztalatairól.
Sugár elmondása szerint egyelőre minden rendben van az oltást követően, nem tapasztalt magán egyelőre mellékhatásokat, sem pirosodást, sem fájdalmakat, sem lázat. Hozzátette: legkorábban 21 nap múlva kell újra jelentkezni, hogy a következő injekciót megkaphassa az ember, és onnantól számítva 20 napon belül kerülhet sor a védett állapot kialakulására.
A cégvezető kiemelte, szerinte elképzelhetetlen, hogy a közeljövőben Magyarországon elkezdjék a tömeges oltásokat, ugyanis a technológia annyira bonyolult, hogy teljesen valószínűtlennek tartja, hogy a magyarországi honosítás egyhamar megtörténhet. Megjegyzi, hogy Oroszországban is csak hónapokon belül kezdődik a tömeges oltás, viszont ott hat gyár van.
Magyarországon egyébként ezen a héten kezdődik meg a klinikai vizsgálata egy magyar szabadalomnak, a fluvoxaminnak, ami egy antidepresszáns gyógyszer alapvetően, viszont biztató eredményeket mutatott a koronavírus szövődményeinek gyógyításában, így megvizsgálják, szélesebb körben ez mennyire működik.