A koronavírus-vakcina készítője szerint jövő télre térhetünk vissza a normális életünkhöz
A Pfizer COVID-19 elleni védőoltásának egyik megalkotója úgy gondolja, hogy az ellenszérum 2021 nyarán kezdheti el kifejteni a hatását, így jelentős javulásra csak jövő télen számíthatunk.
A Pfizer COVID-19 elleni védőoltásának egyik megalkotója úgy gondolja, hogy az ellenszérum 2021 nyarán kezdheti el kifejteni a hatását, így jelentős javulásra csak jövő télen számíthatunk.
A BioNTech és a Pfizer közreműködésében készült vakcináról nemrég derült ki, hogy a tesztfázis során az önkéntesek 90 százalékánál hatásosnak bizonyult. A BBC One-nak adott interjúban Sahin professzor, a vakcina egyik fejlesztője beszélt arról, mit vár a készítménytől:
Az Oxfordi Egyetem emeritus professzora, Sir John Bell legutóbb elmondta, véleménye szerint már tavaszra visszatérhetünk a megszokott kerékvágásba:
Sahin némi kétségekkel fogadta Bell szavait, ő ugyanis meg van győződve róla, hogy csupán jövő év végére érhető el számottevő változás. 2021 áprilisáig előreláthatólag 300 millió adag vakcinát szállíthatnak az országokba, így nyáron már beindulhat az oltási program. Mivel a meleg időszakban enyhül a járvány, ezért a nyári szezon tökéletes lehet ahhoz, hogy tömegesen beadják a vakcinát az embereknek.
A legjobb esetben télre tehát visszaállhat az élet normális rendje, viszont van még néhány bökkenő. A vakcinát elsősorban jóvá kell hagynia a szabályozó testületeknek, ők viszont addig nem engedélyezhetik az ellenszert, amíg teljesen biztonságosnak és hatékonynak nem értékelik. Bár az előzetes eredmények ígéretesek, pontos adatokkal csak az elkövetkező hetekben szolgálhatnak majd.
Arról sincsenek egyelőre információk, hogy működik-e az oltóanyag az időseknél – ahhoz, hogy sikeresen megállítsuk a pandémiát, a kockázati csoportokhoz tartozó személyekre kell összpontosítani. Az sem biztos, meddig tarthat ki az immunitás – lehetséges, hogy az eredeti két dózis mellé további adagokat kell biztosítani, mivel a szervezet ellenállóképessége nem erősödhet meg annyira, hogy elbírjon a koronavírus későbbi támadásaival.
Sahin elmondta, a vakcina döntő többségében enyhe mellékhatásokat okozott, az önkéntesek kisebb hányadánál jelentkezett csak hőemelkedés és alacsonyabb láz: