Fokozódik a feszültség, már több amerikai nagyvárosban is tüntetnek (képekkel)
Nem marad el a konfliktus az amerikai elnökválasztásokon, ahol lassan két nappal a szavazóhelységek zárása után továbbra sem tudjuk, hogy Joe Biden vagy Donald Trump lesz az elnök a következő négy évben.
Nem marad el a konfliktus az amerikai elnökválasztásokon, ahol lassan két nappal a szavazóhelységek zárása után továbbra sem tudjuk, hogy Joe Biden vagy Donald Trump lesz az elnök a következő négy évben.
A szerdai és csütörtöki nap folyamán számos nagyvárosban vonultak az utcára tüntetők arra reagálva, hogy Donald Trump elnök több államban is azt követelte, hogy állítsák le a szavazatok számlálását, mivel számos súlyos szabálytalanság történhetett. A tüntetők két táborra oszlottak: volt, aki minden egyes szavazat megszámlálását követelte, mások pedig az elnök egyelőre bizonyíték nélküli állításait vették alapul.
A minnesotai Minneapolisban, ahol az országos zavargásokat előidéző George Floyd-gyilkosság történt, több száz tüntető vonult utcára, és gyakorlatilag blokádot formáltak a 94-es államközi autópályára, elsősorban az elnök kijelentésein felháborodva. „Az a célunk, hogy ne hagyjuk Donald Trumpnak, hogy ellopja a választást az amerikai emberektől” – mondta egy tüntető.
A New York Times által megkérdezett tüntető elmondása szerint a demonstrálók hatalmas forgalmi dugót okoztak, és komoly közlekedési torlódást idéztek elő. amibe már a rendőrség is beavatkozott. Hozzátette, a hatóságok nem engedték meg a tüntetőknek a távozást, valamint megkezdték már a letartóztatásokat.
New York állambanalapvetően békés tüntetést tartottak Manhattanben szerdán, melyen az volt az üzenet, hogy „számoljanak meg minden szavazatot”, valamint kihangsúlyozták az etnikai egyenlőtlenség továbbra is égető problémáját.
A New York-i tüntetések viszont erőszakos fordulatot vettek, végül összecsapás alakult ki a rendőrök és a demonstrálók között, miután röviden lezárták a város nyugati felén a forgalmat, amire a rendőrök közbeavatkozásként a járdára löktek néhány tüntetőt, valamint legalább 20 embert letartóztattak.
Az Oregon állambeli Portlandben szintén több száz ember vonult utcára, attól tartva, hogy Donald Trump – aki egyébként elvesztette az államot – megpróbálja szabotálni a választásokat, és megakadályozza, hogy minden egyes kulcsfontosságú államban az összes szavazat megszámlálásra kerüljön.
„A választásnak vége, a harc folytatódik” – volt olvasható egy táblán. A tömeg ezt követően összeállt egy másik megmozdulással, amely szintén hasonló üzenettel szerveződött, hogy minden szavazatnak megszámlálásra kell kerülnie.
A tömeg egy része a belvárosba indult el, ahol már tetőzött a feszültség, ugyanis számos kirakat ablakát betörték. A rendőrök ekkor érkeztek meg, elkezdték szétoszlatni a tömeget az utcákról, és kijelentették, hogy a tüntetést innentől zavargásnak minősítik. A városban már május óta folyamatosak a tüntetések, és többen továbbra is az etnikai alapú rendőri túlkapások ellen tiltakoznak, függetlenül a választás győztesétől.
A Refuse Fascism radikálisan Trump-ellenes csoportosulás is több tucatnyi tüntetést szervezett, miután az elnök megtette az első lépéseket a szavazatszámlálás felfüggesztésére. Egy Seattle-ben tartott demonstráción például a tömeg azt kiáltotta, hogy „Pence-Trump minden városból, és minden településről takarodjon”.
Természetesen voltak olyan megmozdulások, amelyeket az elnökkel szimpatizálva szerveztek, az arizonai Phoenixben legalább 150 ember gyűlt össze Maricopa megye választási irodája előtt. „Biden csakis csalással nyerhet Arizonában. Nem fogom elfogadni Biden győzelmét, nem akarok kommunista uralom alatt élni” – mondta egy tüntető.
Más tüntetők a Fox News nevű konzervatív televíziós társaságra is kiakadtak, mivel már kedden megadták Bidennak, hogy megnyerte az államot. A tömegben azt is állították, hogy a számlálók direkt nem számolják bele az összképbe azokat a szavazatokat, melyek Trumpra érkeztek – egy olyan állítás, amelyre szintén nincs bizonyíték.
Detroitban nem akarják elfogadni a michigani eredményeket, és a számlálás azonnali leállítását követelik, míg Chicagóban, Philadelphiában és Dallasban az összes leadott szavazat megszámlálását követelték. Ezen kívül még több tucat nagyvárosban volt demonstrálás, késsel vágható a feszültség.