Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,57 Ft
Euró
389,05 Ft
Font
452,41 Ft
Bitcoin
63,470 $

Szokatlan kémiai anyagra bukkantak a Titán atmoszférájában

A NASA kutatói különleges szerves molekulát fedeztek fel a Szaturnusz legnagyobb holdjának, a Titánnak a légkörében.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA kutatói különleges szerves molekulát fedeztek fel a Szaturnusz legnagyobb holdjának, a Titánnak a légkörében.

Az úgynevezett ciklopropenilidént (C3H2) eddig még egyetlen bolygó vagy hold atmoszférájában sem azonosították; tudósok szerint akár kulcsfontosságú szerepe lehet az élet kialakulásában is. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

A Titán csillagászati szempontból egy rendkívül egyedülálló égitestnek számít a Naprendszerben, mivel ez az egyetlen objektum, amely felszínén a Földhöz hasonlóan stabil állapotú folyadék található, ami tavakat, folyókat és tengereket alkot – a vízzel ellentétben viszont folyékony metánról és etánról van szó.

Mindezeknek köszönhetően a Földével megegyező ciklus is fellelhető rajta, a párolgástól kezdve az esőzéseken és az eróziókon át egészen a porviharokig és a tektonikai aktivitásokig.

Az Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) segítségével az asztronómusok a Titánról visszaverődő fénysugarak spektrumát vizsgálva az atmoszféra kémiai összetételében felfedeztek egy érdekességet – rendkívül reaktív ciklopropenilidén molekulákat találtak, amiket korábban csupán csillagközi porfelhőkben detektáltak.

Mivel egy „closed-loop”, azaz zárt molekuláról van szó, ezért azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy nem vízalapú, hanem ciklopropenilidén-alapú élet alakulhatott ki a Titán holdon.

Rosaly Lopes, a NASA Jet Propulsion Laboratóriumának szakértője elmondta, azt szeretnék kideríteni az elkövetkező években, hogy lakható-e a Titán felszíne:

„Ki akarjuk deríteni, milyen anyagok kerülhetnek az atmoszférából a felszínre, illetve milyen molekulák juthatnak be a jégrétegbe az alattuk meghúzódó óceánokból, mivel úgy gondoljuk, hogy éppen ezek a tengerek szolgálhatnak élhető körülményekkel.”

A NASA egyébként 2034-ben tervezi elindítani a Titán felszínére a Dragonfly névre keresztelt űrszondát, amellyel élet nyomai után kutathatnak, a rajta lévő egységekkel pedig még a szóban forgó földönkívüli óceánokat is feltérképezhetik.

Vitézy Dávid Karácsony Gergelynek: ezt le kell állítani!

Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt arra szólítja fel Karácsony Gergely jelenlegi főpolgármestert, hogy állítsa le az üresen álló kelenföldi kollégiumi épület értékesítési folyamatát.