Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Charlie Hebdo a könyörtelen gyilkosságok ellenére sem hátrál meg

A Charlie Hebdo lapot már számtalan alkalommal megfenyegették, és súlyos támadások is érték a szerkesztőséget az iszlamisták karikatúrái miatt. Csütörtökön újabb terrortámadás érte Franciaországot, amikor egy tunéziai férfi két nőt és egy férfit ölt meg. Az egyik nőt állítólag lefejezte. Óriási nemzetközi visszhangot kapott az eset, akárcsak pár héttel ezelőtt, amikor egy tanárt fejeztek le, […]

Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

A Charlie Hebdo lapot már számtalan alkalommal megfenyegették, és súlyos támadások is érték a szerkesztőséget az iszlamisták karikatúrái miatt.

Csütörtökön újabb terrortámadás érte Franciaországot, amikor egy tunéziai férfi két nőt és egy férfit ölt meg. Az egyik nőt állítólag lefejezte. Óriási nemzetközi visszhangot kapott az eset, akárcsak pár héttel ezelőtt, amikor egy tanárt fejeztek le, szintén Franciaországban. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Ennek kapcsán a The Independent összefoglalta a Charlie Hebdo lapot ért támadásokat, akik gyakorlatilag folyamatos fenyegetettség alatt dolgznak. A szerkesztőséget már több különböző támadás is érte, lövések, vagy robbantás formájában.

Időről időre újra ki vannak téve ezeknek a támadásoknak, de a szatirikus francia újság nem fogja abbahagyni az iszlám szélsőségesek kifigurázását. Az újságnak számos kritikus van világszerte, akik azt állítják, hogy a szerkesztőség magát az iszlámot támadja.

A Charlie Hebdo-nál dolgozó emberek azonban azt mondják, hogy az intoleranciára, az elnyomásra és a rendszert érintő problémákra hívják fel a figyelmet. A lap a határokat feszegeti, és olyan karikatúrákat közöl, amik dühöt váltanak ki egyes emberekből.

Az évek alatt láthattunk már haldokoló drogfüggőket, halott migráns gyerekeket, vírusáldozatokat, világvezetőket, pápákat, püspököket és még sokan másokat is, akiket olyan formában ábrázoltak, mely megkérdőjelezhető lehet.

Súlyosan megsérült a nizzai merénylő, aki elvágta az egyik áldozat torkát

A lapot nem tiltották be, az továbbra is működhet, miközben nem mellőzi a gúnyt. Ezek a megjelenések újabb és újabb dühöt váltanak ki egyes emberekből, amik néhol áldozatokat követelnek.2015-ben egészen súlyos merénylet érte a szerkesztőséget. 12 karikaturista halt meg. Az újság nem vett vissza, és folytatta a sajtón keresztüli támadásokat.

A szerkesztőség hivatalos formában is közölte, hogy határozott fellépésekre van szükség az iszlamizmus megállításához. A lap különbséget akar tenni a szélsőséges nézeteket valló és a hívő emberek között.

A harag alapját az a karikatúra generálja, mely még 2005-ben került kiadásra egy dán magazin által, és azt a következő évben a franciák is megjelentették. Ez Mohamed muszlim próféta karikatúráinak újranyomtatását jelentette, és világszerte sok muzulmán érezte úgy, hogy ezzel átléptek egy határt, de egyúttal elítélték azokat a terrorcselekményeket, melyek válaszul következtek.

2011-ben robbantás történt a Charlie Hebdo irodában, majd egy évvel később újabb Mohamed rajzokat tettek közé, ahol meztelenül ábrázolták a prófétát, megalázó, vagy pornográf pózokban. A francia kormány még akkor is kiállt a szólásszabadság mellett, hiába kapott dorgálást a szerkesztőség a feszültségek csillapítása érdekében.

Kiderült, hogyan érkezett Európába a 21 éves nizzai merénylő

2015-ben volt az eddigi legdurvább támadás, amikor megrohamozták az újságot, és 12 emberrel végeztek, köztük a főszerkesztővel és több készítővel. Ennek ellenére újranyomtatták az eredeti karikatúrát, amit a prófétáról készítettek.

Hetekkel később egy fiatal pakisztáni két embert szúrt le a lap korábbi irodáin kívül, és arra hivatkozott, hogy ezt az újra kiadásra került karikatúra miatt tette. Október 16-án pedig egy csecsen menekült lefejezte a fentebb említett tanárt, aki ezeket a karikatúrákat mutatta be az osztályának, élvén a szabad véleménynyilvánítás jogával.

Emmanuel Macron francia elnök határozottan védte meg a lap karikatúrái nyomtatásának szabadságát, és felszólalt az iszlamizmus ellen, ami újabb dühöt váltott ki az érintettekben, és ez jelenleg is tart.