Atommeghajtású erőforrással három hónap alatt elérhető a Mars
Az Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) vállalat egy vadonatúj nukleáris hőmeghajtású (NTP) motort tervezett meg, amellyel a jövőbeni NASA-projekteket támogathatják majd.
Az Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) vállalat egy vadonatúj nukleáris hőmeghajtású (NTP) motort tervezett meg, amellyel a jövőbeni NASA-projekteket támogathatják majd.
Mivel az eddig használatos, kémiai eljárásokon alapuló rakéták elérték az elméleti korlátaikat, az elektromos meghajtású rendszerek pedig alacsony tolóerővel rendelkeznek, a mérnökök egy sokkal hatékonyabb és erőteljesebb megoldást szerettek volna megalkotni – végül az atomenergiánál kötöttek ki.
Ha biztonságos módon tervezik meg a nukleáris rakétákat, akkor segítségükkel a kémiai verzióhoz viszonyítva többszörös effektivitást érhetnek el, az egyetlen probléma csupán az, hogy egy olyan nukleáris reaktort kellene létrehozniuk, ami könnyű, egyben veszélytelen, így gond nélkül alkalmazhatnák a Föld atmoszféráján kívül is.
Dr. Michael Eades, a USNC-Tech főmérnöke elmondta, a koncepciójuk az előző NTP-modellekhez képest megbízhatóbb és erősebb, hiszen akár kétszer nagyobb impulzust érhetnek el, mint amilyet a kémiai meghajtású rakéták tudnak.
A UNSC-Tech egy kerámiából készült mikrokapszulába (FCM) zárt üzemanyaggal látja el megfelelő energiával a reaktort. A szobán forgó hajtóanyag 5-20 százalékos dúsítású uránból áll, amit újrahasznosított, hadiiparban alkalmazott üzemanyagból vonnak ki, majd az így kinyert részecskéket egy cirkónium-karbid réteggel bevont kapszulába helyezik.
A vállalat információi alapján az üzemanyag magas hőmérsékletek mellett is tökéletesen működik, így a kizárólag magas dúsítású uránnal elért specifikus tolóerőt a kisebb változattal is könnyedén biztosítani tudják, továbbá a jelenlegi gyártási technológiákkal is elő tudják állítani.
A kutatók azt remélik, hogy a nukleáris motorokkal drasztikusan lerövidíthetik az űrmissziók időtartamát, ezáltal a Marsot megcélzó küldetések például alig három hónap alatt végbemehetnek. Mindezen felül a koncepcióval lehetőséget kínálhatnak a NASA-nak, a Pentagonnak, valamint kereskedelmi piacra is dobhatják a módszert, melyből kifolyólag privát missziók megtervezését is elősegíthetik.