Kiderült, mikor juthat Magyarország leghamarabb koronavírus-vakcinához
A jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, legkorábban jövő nyáron juthat hozzá a magyar lakosság az addigra valószínűleg elkészülő COVID-19 védőoltáshoz.
A jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, legkorábban jövő nyáron juthat hozzá a magyar lakosság az addigra valószínűleg elkészülő COVID-19 védőoltáshoz.
Jelenleg kilenc koronavírus-vakcina jár az emberi kísérletek utolsó, harmadik fázisában, az Euronews felsorolásból pedig kiderül, pontosan melyek kerülhetnek akár már idén év végén nemzetközi forgalomba.
Oxfordi vakcina
A vakcina fejlesztési folyamatai a felfüggesztések ellenére 2020 végéig, legkésőbb 2021 elejéig elkészülhetnek. Az ára nagyjából 1 200 forint lesz, az oltást a gyógyszeripari gyártó AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem profit nélkül fogja értékesíteni.
BioNTech vakcina
Az amerikai Pfizer vállalattal közösen fejlesztett védőoltás előreláthatólag 2020 végéig kész lehet. Eddig már 30 ezer önkéntest toboroztak a klinikai tesztfázis harmadik szakaszához, az ellenőrzések minden gond nélkül haladnak. Az oltóanyag árát 6 000 forint környékére saccolják.
Moderna vakcina
Az amerikai biotechnológiai cég készítménye 2020 végéig, illetve 2021 elejéig gyógyszertárakba kerülhet, az ára pedig 9 600 forint lesz.
Sanofi vakcina
A francia Sanofi és a brit GalxoSmithKline közös fejlesztésű védőoltása leghamarabb 2021 első felében jelenhet meg. Mivel az emberi kísérletek utolsó fázisa még csak decemberben fog elkezdődni, ezért még az árát sem határozták meg.
Szputnyik V vakcina
A moszkvai Gamaleja Intézet és a védelmi minisztérium által létrehozott ellenszer alkalmazását már augusztus közepén engedélyezték, holott klinikai vizsgálatokkal a mai napig nem támasztották alá a hatékonyságát és biztonságosságát. Miközben az oltás gyártása már javában zajlik, a héten kezdték csak meg a harmadik tesztszakaszhoz az önkéntesek toborzását.
SinoVac vakcina
A kínai védőoltás megjelenéséről egyelőre nem tudni semmit sem, bár Brazíliában már júliusban, Indonéziában pedig augusztusban megkezdődtek a klinikai tesztelések harmadik szakaszai. Amíg a fiataloknál erős immunválaszt tapasztaltak, addig az idősebbeknél gyengült a szervezet immunrendszere. Kínában még három vakcinán dolgoznak a kutatók, az áraik viszont ismeretlenek.
Magyarország egyébként az Európai Unió és az AstraZeneca között megköttetett szerződés értelmében 6,5 millió adag vakcinát vehet, mintegy 13 milliárd forintért. A kormány Oroszországtól és Kínától is vásárolhat majd, ha sikeresen végződnek a klinikai tesztek.