Szigorú etikai normák közé szorítaná az Európai Unió a mesterséges intelligenciát
Az Európai Parlament is elkezdett foglalkozni a mesterséges intelligencia kérdéskörével, és annak sok vitát gerjesztő etikai dimenziójával, melynek kapcsán egy ajánlást is megfogalmaztak, mely az alapvető irányt meghatározná.
Az Európai Parlament is elkezdett foglalkozni a mesterséges intelligencia kérdéskörével, és annak sok vitát gerjesztő etikai dimenziójával, melynek kapcsán egy ajánlást is megfogalmaztak, mely az alapvető irányt meghatározná.
Napjaink egyik legvitatottabb témájává vált egyes közösségekben a mesterséges intelligencia, sokan tartanak attól, hogy az ember elveszti az irányítást felette, különösen az önfejlesztő, tanulásra képes algoritmusok esetében. Ezt a félelmet megtárgyalva az Európai Parlament egy ajánlást fogadott el, melynek célja, hogy sikerüljön a bizalmat erősíteni a technológia felé.
Az ajánlás értelmében meg kell erősíteni az etikai normákat a mesterséges intelligencia kapcsán, minden erre épülő technológiával szemben elvárásnak kell lennie, hogy maradjanak emberközpontúak, és emberek alkossák meg őket. Ezen felül három fontos alappillérnek kell ilyenkor megfelelni: biztonságosság, átláthatóság, elszámoltathatóság.
Az EP az ajánlásában leszögezte, hogy rendelkezniük kell biztosítékokkal az elfogultság- és megkülönböztetés-mentesség garantálására, valamint nyújtaniuk kell jogorvoslati lehetőséget. Elvárásként tekinthető még, hogy társadalmi és környezeti szempontból fenntarthatóak legyen, és tartsák tiszteletben az alapvető jogokat és adatvédelmi szabályokat.
Az önálló tanulásra képes technológiák kapcsán megjegyezték, hogy azokat úgy kell megtervezni, hogy működésük minden egyes pontja emberi felügyelet alá tartozzon. Kiemelték, hogy amennyiben egy funkció használata súlyos etikai vétséghez vezetne, vagy adott esetben veszélyes is, akkor biztosítani kell, hogy az ember bármikor letilthassa az önálló tanulást, és visszavegye az irányítást.
Egy fontos jogi szempontot is tisztázni kíván az Európai Unió, méghozzá a szellemi tulajdonjog területén. Az ajánlásuk szerint különbséget kell tenni a mesterséges intelligenciával támogatott emberi alkotás, és a mesterséges intelligencia önálló alkotása között, ugyanis csak az előbbihez tapad jogvédelem, az utóbbi jogi személyiségének hiánya miatt.