Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tíz napig tartó alkoholizással súlyos mentális zavarokat idézhetünk elő

Jó ideje tudjuk már, hogy az alkohol megöli az agysejteket, ezen kívül a hosszan tartó ivászattal komoly károsodásokat idézhetünk elő a szervezetünkben, a legutóbbi tanulmányban azonban a kognitív problémákra fókuszáltak a tudósok.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Jó ideje tudjuk már, hogy az alkohol megöli az agysejteket, ezen kívül a hosszan tartó ivászattal komoly károsodásokat idézhetünk elő a szervezetünkben, a legutóbbi tanulmányban azonban a kognitív problémákra fókuszáltak a tudósok.

A Science Signaling tudományos lapban megjelent kutatásban a Portói Egyetem neurológus professzora, João Relvas és kollégái tíz napon keresztül egy vékony cső segítségével folyamatosan adagolták az etanolos italokat a férfi egerek szervezetébe. A részeges rágcsálók testsúlyonként 1,5 kilogramm alkoholban részesültek, ami egy átlagos tömeggel rendelkező embernél napi öt italnak (öt üveg sör, öt pohár bor) felel meg. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

A hosszú ivászat után az egerek agyszövetét vették górcső alá – rájöttek, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás következtében a mikroglia sejtek elpusztították a prefrontális kéregben lévő neuronok közötti szinapszisokat.

A mikrogliák lényegében a központi idegrendszer makrofágszerű sejtjei, amelyek az agyat és gerincvelőt immunsejtekként védik meg a külső betolakodóktól. A prefrontális kéreg az agy azon része, ami közvetlenül a homlok, illetve a szemek mögött található, legfőképpen pedig a döntéshozatalért és a komplex felismerésért felelős.

A szinaptikus diszfunkció a tíz napig tartó alkoholizás hatására látható szorongásos viselkedést alakított ki az egerekben. Az agyszövet tüzetesebb vizsgálata sroán kiderítették, hogy a mikrogliák által megzavart agysejtekben gyulladások keletkeztek.

Amikor a kutatók meggátolták a TNF nevezetű, gyulladást okozó molekula termelődését pomalidomid hatóanyagú gyógyszerrel, a szinaptikus rendellenesség nem tudott kialakulni, ezáltal sikeresen megelőzték a szorongás létrejöttét.

A kísérletek során bebizonyították, hogy a TNF kiválasztásának megakadályozásával kezelhetnék a túlzott alkoholfogyasztás agyra kifejtett negatív hatásait, ehhez azonban még emberi klinikai teszteléseknek kell alávetniük az eljárást.

A tudósok kiemelték, a TNF-es módszert még a terápia sikeressége esetén sem javasolják majd azoknak, akik hajlamosak a visszaesésre. A túlzott alkoholizálás nemcsak az idősebb, hanem a fiatalabb emberek szervezetét is tönkretehetik – a magasvérnyomás-betegség, a diabétesz, és a magas koleszterinszint kialakulása ellen csak alkoholmentes életmóddal küzdhetünk, más opció sajnos nincsen.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.