Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,43 Ft
Euró
388,56 Ft
Font
453,33 Ft
Bitcoin
63,421 $

Hatalmas gázóriásra bukkantak, ami egy sokkal kisebb törpecsillag körül kering

A NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdja segítségével az asztronómusok egy igazán furcsa csillagrendszert fedeztek fel, amelyben egy óriási gázbolygó egy nálánál jóval apróbb fehér törpe körül mozog.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdja segítségével az asztronómusok egy igazán furcsa csillagrendszert fedeztek fel, amelyben egy óriási gázbolygó egy nálánál jóval apróbb fehér törpe körül mozog.

A WD 1856 b névre keresztelt bolygó nagyjából akkora, mint a Jupiter, valamint körülbelül hétszer nagyobb, mint a WD 1856+534 kódnévvel ellátott csillag, amely körül kering. A legérdekesebb talán az, hogy a WD 1856+534 fehér törpe csak 40%-kal nagyobb a Földnél, mégis a tömege a Nap felét teszi ki. Soron kívül Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

A szóban forgó gázóriás olyan közel tartózkodik a csillaghoz, hogy mindössze 34 óra alatt teljesíti a körpályáját, ezáltal hatvanszor gyorsabban telik el egy év ezen a bolygón, mint például a Merkúron – olvasható a Nature tudományos lapban megjelent tanulmányban.

Felettébb érdekes az a tény is, hogy a gázóriás egyáltalán képes túlélni egy ilyen tömör, egyben rendkívül forró égitest közelében. Korábban láthattunk már sokkal kisebb és sűrűbb fehér törpék mellett is gázbolygókat, ezek az égitestek azonban hamar elpárologtak.

Fehér törpék akkor keletkeznek, amikor a nagyobb, Nap-szerű csillagok elérik életciklusuk végét, kifogynak az üzemanyagukból, majd vörös óriássá való duzzadásuk után a külső rétegeiket elhagyva csupán a belső magjuk marad fenn a világűrben. Lényegében tehát maga a csillag magja éli túl a folyamatokat, és még akár több milliárd évig fényesen ragyoghat.

Miközben a csillagok vörös óriássá formálódnak, a környező bolygókat felemészthetik – valószínűleg ez lesz a sorsa a Merkúrnak, a Vénusznak és a Földnek is. Ha mindezekbe belegondolunk, akkor joggal merülhet fel bennünk a kérdés, vajon a WD 1856 b-t miért nem nyelte el ez a rikítóan fénylő objektum?

A felfedezést közzétevő kutatócsapat szerint valószínűsíthetően a bolygó jóval messzebb lehetett a csillagtól, még mielőtt az vörös óriássá növekedett volna. Miután már fehér törpévé zsugorodott, a gravitációs erők hatására jobban magához vonzotta a gázóriást, ezért kerülhetett már-már veszélyes közelségbe a bolygó.