Trump máris 10%-os vámot vethet ki Kínára, de az EU-ra sokkal nagyobb pofon várhat
Donald Trump azt fontolgatja, hogy 10%-os vámot vet ki február hónaptól kezdődően Kínára, az Egyesült Államok nagy gazdasági riválisára.
Donald Trump megválasztott és beiktatott elnök gőzerővel halad előre, miután az a célja, hogy elhozza az aranykort az amerikai nép számára. Egy percet sem késlekedik ezzel, és sorra hagyja jóvá a történelmi döntéseit, törvénykezéseit. Szinte azonnal megindította a csatáját az illegális migránsokkal szemben, akik egytől egyig kitoloncolásra kerülhetnek.
Trump arról is beszélt, támogatja a TikTok megvásárlását, aminek Elon Musk lenne a tulajdonosa. Musk az új amerikai kormány egyik legfontosabb embere, aki a tranzakció után 50%-os tulajdonrészt adhat az Egyesült Államoknak, így az amerikai engedélyezéssel sem lennének többé problémák.
Az USA elnöke Oroszországnak és Kínának is üzent az ukrajnai háború kapcsán, míg Kínára külön vámot vetne ki. Trump most azt fontolgatja, hogy februártól a kínai gyártású termékek behozatalára 10%-os vámot vet ki. A régi-új elnök kész 25%-os importadót kivetni Mexikóra és Kanadára, miután a vád szerint engedélyezik a papírok nélküli migránsok és a kábítószer bejutását az Egyesült Államokba.
Trump haragszik az EU-ra
A keddi sajtóeseményén az Európai Unió is szóba került, ami ugyancsak extra vámokat kaphat. Trump Kína visszaél a helyzettel, de az Európai Unió még károsabb az Egyesült Államok számára, amit nem fog engedni. „Nagyon-nagyon rosszul bánnak velünk, szóval vámokkal fogjuk sújtani őket. Ez az egyetlen módja annak, hogy visszavágjunk és méltányosság szülessen.”
Trump utasította a szövetségi ügynökségeket, hogy vizsgálják felül a meglévő kereskedelmi megállapodásokat, és a folyamat ideje alatt azonosítsák az amerikai kereskedelmi partnerek tisztességtelen gyakorlatait. Trump a kampánya során azt ígérte, akár 60%-os vámokat is kivet a kínai árukra, ha az szükséges.
Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau tisztázta, ha Trump beváltja az ígéretét, vissza fognak vágni. Elmondása szerint már minden az asztalon van, és több milliárd dollár értékű ellentarifákat vezethetnek be az USA-val szemben. A helyzet érdekes, miután Kanada, Kína és Mexikó az USA legfontosabb kereskedelmi partnerei.
A vámok fontos részét képezik Trump gazdasági terveinek a kormányzásában, és úgy véli, azok fellendíthetik a növekedést, megvédhetik a munkahelyeket és növelhetik az adóbevételeket. A BBC azt írja, sok közgazdász szerint viszont az ehhez hasonló intézkedések magasabb árakhoz vezethetnek az amerikaiak számára, és különböző mértékű károkat okozhatnak a külföldi megtorlások alá vett vállalatoknak.