Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ez lehet a demencia kevésbé ismert, korai jele

Például az alvás-ébrenlét ciklus zavarai is utalhatnak demenciára.

...svg content...Fotó: Pixabay
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A demencia korai diagnózisa azért is fontos, mert az időben elkezdett kezelések lassítják a leépülést, ezáltal javítják az életminőséget. Az egyik figyelmeztető jel lehet például, hogy hogyan érezzük magunkat, amikor reggel felébredünk – írják a beszámolóban. Az International Journal of Geriatric Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány a demencia és a reggeli nyugtalanság közötti összefüggést elemezte. A kutatás során három idősotthon adatait vették alapul: 110, legalább 60 év feletti beteg viselkedését vizsgálták meg, akiknél előzetesen demenciát vagy nyugtalanságot diagnosztizáltak.

A betegeket három csoportba osztották az alapján, hogy mikor voltak a legnyugtalanabbak: reggel, este vagy egyáltalán nem tapasztaltak ilyet. Az eredmények azt mutatták, hogy a demens betegeknél a nyugtalanság gyakrabban jelentkezett a reggeli időszakban, ami kapcsolatot mutat a reggeli izgatottság és a demencia között. Ezáltal a szakemberek úgy vélik, hogy a reggeli nyugtalanság lehet a demencia egyik korai jele – emelik ki. De az alvás-ébrenlét ciklus zavarai is utalhatnak demenciára. Soron kívül Államtitkár: a kormány támogatja a nehéz élethelyzetben lévő családokat

A Mindmegette.hu a Mirror cikke alapján azt írja, a betegek nagy része túlzott álmosságot tapasztal napközben, éjjel kevésbé tudnak aludni, ennek ellenére reggel korán ébrednek. Mindemellett kiemelték: bár bizonyos kockázati tényezőket – például a genetikát – nem tudjuk befolyásolni, egészséges életmóddal jelentősen csökkenthetjük a demencia kialakulásának az esélyét. Az egészséges agyműködés megőrzésében nagy szerepe van a megfelelő étrendnek, kutatások bizonyítják, hogy ebből a szempontból a mediterrán diéta a leghatásosabb.

De a zöld leveles zöldségek is sokat segíthetnek. Egy szakértő korábban azt mondta, igyekezzünk gyakrabban fogyasztani brokkolit, spenótot és káposztát azok jótékony hatásai miatt. Állítása szerint ő maga is úgy alakította ki az étrendjét, hogy az elfogyasztani kívánt ételek tartalmazzanak zöld leveles zöldségeket. Erről itt írtunk bővebben.

Aktív életmóddal pedig akár 20%-kal is csökkenthető a demencia kialakulásának kockázata. Ezért is olyan fontos, hogy mindenki megtalálja azt a mozgásformát, amit hosszú távon is szívesen végez, ez lehet a séta, az úszás vagy éppen a kerékpározás. De az elme aktívan tartására is időt kell szánni, amire olvasással, nyelvtanulással, vagy egy hangszeren való játékkal is sort keríthetünk.