Ázsia „agresszív” terve a koronavírus elleni harc jegyében a téli időszakra
Néhány ázsiai ország megpróbálja elejét venni az újabb hullámnak, amit az influenzás megbetegedések idézhetnek elő.
Hamarosan beköszönt a hidegebb időjárás, ami pedig teret adhat az influenzás megbetegedéseknek. A koronavírus számára ez újabb táptalajt adhat, mivel ebben a formában könnyebben és gyorsabban tud terjedni a gyengébb szervezetekkel.
Sok országban is tartanak emiatt a téli időszaktól, és igyekeznek korlátozásokat bevezetni annak érdekében, hogy kevesebb legyen a fertőzött. Izraelben például egy többhetes lezárás következik, drasztikus korlátozásokkal.
A CNA beszámolója szerint Ázsiában is megpróbálják elejét venni a dolgoknak, és arra készülnek, hogy az idei évben egy korai és agresszívebb influenza elleni oltási programot indítsanak. Ezzel a céljuk az, hogy csökkentsék a COVID-19-cel egyidejűleg megbetegedett emberek számát, a potenciális új fertőzéseket.
Ha sikerrel járnak, azzal elkerülhetik az egészségügyi rendszerek megbénulását. Mivel a koronavírus-járvány második vagy harmadik hulláma már sok országban kezdetét vette, az idei influenzás esetek kezelése még sürgősebbé vált, ami általában decembertől februárig tart, tehát relatíve egy hosszabb időszakról van szó.
Japánban az egészségügyi minisztérium 31.2 millió influenza elleni oltást készít elő, ami 7%-kal több, mint tavaly, és 2015 óta ez a legmagasabb szám. A tisztviselők emellett sürgetik a tünetetekkel rendelkező betegeket, hogy hívják fel az orvosi forródrótokat, mielőtt tesztre mennének, elkerülvén ezzel a kórházat fertőzését.
A WHO is globális, széles körű influenza elleni védőoltásokat sürgetett ugyanazok körében, akik a leginkább ki vannak téve a COVID-19 kockázatának, például az idősek és a légzőszervezi betegségben szenvedők. Rájuk lehet a legveszélyesebb az influenza és a COVID-19 kombinációja.
Ázsiában korlátozottak az adatok az éves influenzás esetekről, bár a hivatalos forrás szerint Japánnak körülbelül 12 millió esete volt 2018/2019-es szezonban. Dél-Koreában a hatóságok 30 millió oltást szereznek be a téli szezonra, ami 20%-kal több, mint tavaly. Körülbelül 19 millió embert olthatnak be ingyen, ami az ország egyharmadát fedi le, szemben az egy évvel ezelőtti 13.8 millióval.
A tisztviselők az ingyenes oltás demográfiai ablakát is kibővítik, ami idén lefedi a 6 hónapos és 18 éves közötti gyermekeket, valamint a 61 év feletti felnőtteket és a terhes nőket. Kínában általában nem ingyenesek ezek az oltások, és egyes hatóságok szerint megugrott irántuk a kereslet. Mintegy 50%-os növekedésre számítanak a korábbi évekhez képest.
Ausztráliban is léptek az ügy érdekében, ahol a szezon júniustól szeptemberig tart. 16.5 millió influenza elleni oltást szereztek be a tavalyi 13.2 millióval szemben. Észak-Amerikában és Európában is hasonló erőfeszítéseket tesznek. Az Egyesölt Államokban körülbelül 200 millió oltást fognak adni, ami 20%-kal több a megszokottnál.
Soha ezelőtt nem volt példa erre a koronavírus idején: a WHO új adatai