Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,31 Ft
Euró
387,03 Ft
Font
451,18 Ft
Bitcoin
66,109 $

Életmentő lélegeztetőgép-alkatrészeket nyomtatnak egy olasz kórháznak

A koronavírus által legveszélyeztetebb európai országban az egyik klinika kihasználta a 21. század adta technológia legújabb vívmányát: 3D nyomtatók segítségével ventilátor szelepeket készítettek.

Smart

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Brescia városa a koronavírus-járvány epicentrumában található. A helyi korházak napi szinten túl vannak telítődve betegekkel, csak úgy özönlenek a kórtermekbe a fertőzésgyanús emberek. A szörnyű események ellenére azonban néhány pozitív hírrel is találkozhatunk, ami kicsit talán közelebb hozhatja a modern technológiát az orvoslással.

A COVID-19 okozta tünetek többnyire enyhék, alig észrevehetőek, sajnos azonban komolyabb esetekben szigorú kórházi kezelést igényelnek, mivel életveszélyessé fajulhat a vírus okozta kétoldali tüdőgyulladás. Ekkor nélkülözhetetlen a lélegeztetőgépek használata és ha meghibásodnak, azzal emberi életeket kockáztathatnak. Soron kívül Nyilatkozott a TEK Orbán Viktor védelméről a Robert Fico elleni merénylet után

Bresciában is ez történt. Az egyik kórházban ugyanis gyorsabban fogytak el a gépekhez szükséges ventilátor szelepek, mint ahogyan azt bármelyik gyártó tudta volna pótolni. Egy helyi vállalkozás azonban észbe kapott és egy 3D nyomtató segítségével megtervezte, majd elkészítette a szükséges alkatrészeket pár órán belül.

Bal oldalon az eredeti szelep jobb oldalon pedig a 3D nyomtatott változat látható Fotó 3D Printing Media

Koronavírus vs. modern technológia

Massimo Temporelli, a milánói FabLab alapítója, a 3D nyomtatás aktív és népszerű promótere péntek 13-án arról számolt be, hogy megkereste őt Nunzia Vallini, a Giornale di Brescia szerkesztője. Ketten már korábban is dolgoztak együtt az Industry 4.0 nevű projekten, amiben okos városok kialakításával foglalkoztak, azonban most egy teljesen más esetről volt szó. A bresciai klinika hiányt szenvedett a lélegeztetőgépekhez elengedhetetlen alkatrészekben és ehhez sürgős segítséget kerestek, máskülönben emberi életeket veszíthettek volna.

Pár nagyon intenzív telefonhívás után végül találtak valakit, aki alkalmas volt a feladatra. Az Isinnova nevű helyi cég válaszolt a megkeresésre, Cristian Fracassi vezérigazgató pedig azonnal egy 3D nyomtatóval a kórház segítségére sietett. Néhány órán belül megtervezte és ki is nyomtatta a hiányzó alkatrészdarabokat. Pillanatokon belül legyártották ezeket a ventilátor szelepeket.

https://www.facebook.com/Ing.Cristian.Fracassi/posts/10222328772396310

„Emberek élete forgott kockán és mi cselekedtünk. Ennyi. Most viszont tiszta fejjel gondolkodjunk kicsit. Először is, ne hívjanak minket hősöknek. Nyilván pár ember meghalhatott volna, de mi csak a kötelességünket végeztük. Ha elutasítottuk volna a kérést, az nemcsak gyáva lett volna, hanem gyilkos magatartás is.”

mondta Fracassi.

Egy másik helyi vállakozás, a Lonati SpA egy polimer lézerszemcsés-fúziós technikával még több ilyen szelepet tudott legyártani.

Információink szerint ezek az alkatrészek szerzői joggal védettek, azonban vészhelyzet esetén megengedett a másolásuk.

Egyáltalán nem vagyunk alárendelve a jelenlegi helyzetnek. A koronavírus legyőzhető, ha kihasználjuk a modern technológiákban és eljárásokban rejlő számtalan lehetőséget, amikkel emberéleteket menthetünk.

Orbán Viktor Robert Ficóról: „Jelenleg az életéért küzd, élet-halál között van”

Több szempontból is fontos lenne Robert Fico mihamarabbi felépülése, Magyarország számára is, amiről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt egy reggeli interjújában .