Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hasmenést, tüdőgyulladást is okozhat a vizespalackunk, ha nem mossuk el rendszeresen

Gyakori tévhit, hogy mivel a palackban csak tiszta víz van, így annak tiszta a belseje, és ráér ritkábban tisztítani. A valóság azonban egészen más.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egyre többen választják az újratölthető vizes palackokat, ha elmennek otthonról, ezzel odafigyelve a megfelelő folyadékfogyasztásra. Ez pedig több okból is hasznos: egyrészt azért, mert szinte bárhol fel lehet azokat tölteni, másrészt így a PET-palackok használatát is nagy mértékben lehet csökkenteni, ami a környezetvédelem szempontjából lényeges. Ugyanakkor sokan nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy ezeket az üvegeket tisztán is tartsák, ami meglehetősen problémás. A waterfilterguru.com tanulmánya szerint az újrafelhasználható vizes palackok átlagosan 20,8 millió kolóniaképző egység baktériumot tartalmaznak, ami 40 ezerszer több annál, mint amennyi mikroba a WC-ülőkéken megtalálható.

Donald Grant szakértő szerint gyakori tévhit, hogy mivel a palackban csak tiszta víz van, így annak tiszta a belseje, és ráér ritkábban tisztítani. Ezzel szemben a valóság az, hogy minden alkalommal, amikor iszunk belőle, baktériumokat juttatunk a szánkból a palackba, amelyek aztán könnyen elszaporodhatnak. Erre ugyanis ideális környezetet jelent a sötét és nedves palack – magyarázta. Még rosszabb a helyzet azoknál a termékeknél, amelyből szívószálon vagy felhajtható csőrön keresztül iszunk, ezek a részek ugyanis könnyen bepenészedhetnek, és más forrásból származó szennyeződések is gyakran előfordulhatnak ott. Emellett az ujjon lévő összes mikroba is átkerülhet rá, amikor megfogjuk – írja a HVG az Independent cikke alapján.

A palackokban jelen vannak a streptococcus- és a staphylococcus baktériumok, amelyek általában szimbiózisban élnek a gazdaszervezettel, de ha túlzottan elszaporodhatnak, legyengíthetik az immunrendszerünket. A kólibacilus szintén meg tud telepedni, ami hányást és hasmenést okozhat. Emellett feltűnhetnek Gram-negatív baktériumok is az üvegben, amelyek tüdőgyulladást okozhatnak, a penész pedig allergiás reakciókat vagy akár asztmát is kiválthat – emelik ki. Ennek úgy tudjuk elejét venni, ha minden használat után kimossuk, de hetente legalább négy tisztítás ajánlott. Ehhez elég a forró víz és a mosogatószer, majd hagyni kell egy kicsit állni. De a szakértő annak is szolgált jó tanáccsal, aki esetleg már régóta nem tisztította ki az üvegét:

Számára azt javasolta, hogy éjszakára töltse meg fele-fele arányban ecettel és vízzel, és hagyja állni reggelig. De korábban arról is beszámoltunk, hogy megdöbbentő megállapításokat tett egy új tanulmány: egyebek mellett arra jutott, hogy a mikroműanyagoknak köze lehet a gyulladásos bélbetegséghez. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy meglepő jótékony hatását fedezték fel az ecetnek, a szakértők pedig most azt remélik, a további kutatásaikkal ennél többet is elérhetnek, ami sokaknak segítene. Egyesek pedig azt állítják, hogy ráncokat okoz az, ha szívószállal iszunk. Egy plasztikai sebész mondta el, van-e ebben igazság, illetve mit érdemes tudni a téma kapcsán.

Szoboszlai nagy gólt lőtt, nyert a Liverpool

A Southampton feladta a leckét a Liverpoolnak, akik végül egy fordulatos mérkőzésen vitték el a 3 pontot.

Valaki megnyerte a Hatoslottót, felfoghatatlanul nagy az összeg

Felfoghatatlanul nagy összeget nyert valaki a Hatoslottón, ahol hatalmas pénznyereményt vihet haza a boldog nyertes.