Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Önmagát felfaló „élő” műanyagot hoztak létre a tudósok

Akár évszázadokig is képesek inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az emberiség műanyagproblémája egyre jelentősebb: a műanyagok szinte az életünk minden területén jelen vannak, nem is beszélve a mikroműanyagokról. A kutatók régóta próbálnak megoldást találni a kialakult helyzetre, a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézete pedig most egy érdekes megközelítést prezentált: egy olyan műanyagot terveztek, amely biológiai úton képes lebomlani. Ehhez egy olyan „élő” műanyagot hoztak létre a tudósok, ami baktériumspórákat tartalmaz, ezáltal pedig rendkívül ellenállóak a környezeti viszonyoknak.

Mint írják, a spórák egészen addig inaktívak, amíg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól. A szakemberek szerint így akár évszázadokig is képesek inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek. A beszámolóból kiderül, hogy a kísérlet során létrehozták a szénabacilus (Bacillus subtilis) egy olyan génmanipulált változatát, amely egy BC-lipáz nevű, műanyaglebontó enzimet választ ki. Ezután nehézfém-ionoknak tették ki őket, így a mikrobák spórákká alakultak. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Végül ezeket PCL műanyaggal elegyítették, és megolvasztották. A végeredmény egy megkeményedett műanyagdarab lett. Normál használat során ez pontosan úgy funkcionál, mint egy normál műanyag – írja a HVG a New Atlas cikke alapján. Ám ha egy bizonyos enzimet vittek fel a felületre, az elkezdte erodálni az anyag felszínét, aktiválva a benne lévő spórákat. A felélesztett spórák ezt követően elkezdték kiválasztani a BC-lipázt, lebontva a műanyagot 6-7 nap leforgása alatt.

A spórákat egyébként komposztálással is fel lehetett éleszteni, a talajba helyezett műanyagminták 25–30 nap alatt bomlottak le – részletezik a tanulmányban. Emellett a kutatók a biológiailag nem lebomló polietilénbe is képesek voltak integrálni a lebontó spórákat. Azt ugyanakkor jelezték, hogy további kutatásokra van szükség a területen, ez azonban ígéretes módja lehet annak, hogy az emberiség kezelni tudja a műanyaghulladékok jelentette problémát.

Míg egy másik kutatás során aggasztó összefüggéseket fedeztek fel kínai tudósok a PET-palackok és a hosszan tartó napsütés között: állításuk szerint ugyanis a kitettség rákkeltő anyagokat választ ki a műanyagból, melyek a palack tartalmából is kimutathatók. A részleteket ebben a cikkben fejtettük ki. Egy korábbi tanulmány pedig megdöbbentő adatokra mutatott rá, egyúttal arra jutott, hogy a mikroműanyagoknak köze lehet a gyulladásos bélbetegséghez.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.