Megduplázhatja a demencia kialakulásának esélyét a mértéktelen alkoholizálás
Brit kutatók bebizonyították, hogy az ájulásig tartó ivászat egész életre szóló egészségügyi szövődményekkel járhat, ezért érdemes lesz visszafognunk magunkat, ha bulizni indulunk.
Brit kutatók bebizonyították, hogy az ájulásig tartó ivászat egész életre szóló egészségügyi szövődményekkel járhat, ezért érdemes lesz visszafognunk magunkat, ha bulizni indulunk.
A legfrissebb alkoholfogyasztási szokásokat vizsgáló tanulmányból kiderült, hogy a rendszeres alkoholizálóknál sokkal nagyobb eséllyel alakulhat ki akár idejekorán a demencia.
A University College London orvosokból álló kutatócsapata rájött, hogy az eszméletvesztésig történő ivászatot folytató személyeknél a neurodegeneratív rendellenességek kétszer gyakrabban jöhetnek létre az egészséges egyénekhez képest.
A JAMA Network Open tudományos lap szerdai számában megjelent publikációban megtudhattuk, a tudósok összesen 131 415 önkéntesen elvégzett közvélemény-kutatás alapján állították fel az elméletüket.
A résztvevőket egészen pontosan tíz éven keresztül vizsgálták, majd ezután összevetették az eredményeket, és meglepő felfedezést tettek. Érdekes módon az egy héten elfogyasztott italok mennyisége nem befolyásolta az egészségi állapot változását a demenciával kapcsolatban.
Az extrém mértékű nagy ivóknál csupán 1,2-szer nagyobb kockázattal alakult ki a demencia a mérsékelt fogyasztókhoz képest, azonban mind a nagy ivók, mind a mérsékelt módon alkoholizálók esetében ájulásig történő ivászatnál a demencia előfordulása kétszeres értékeket mutatott az egészséges, alkoholt mellőző emberekhez viszonyítva.
A tanulmány alapján még nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy maga az alkohol okozta a demenciát, azt azonban le lehet szögezni, hogy a túlzott ivászat bizony az agyra is jelentősen kihat.