Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A britek legújabb kijelentése mélypontra viheti a Brexit-válságot

Meglehetősen nagy meglepődést és aggodalmat váltott ki az Európai Uniós vezetőkből Nagy-Britannia legutóbbi kijelentése, melyben lényegében kimondták, hogy nemzetközi jogot sértenének a kilépési szerződés egyes részeinek megtagadásával.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Meglehetősen nagy meglepődést és aggodalmat váltott ki az Európai Uniós vezetőkből Nagy-Britannia legutóbbi kijelentése, melyben lényegében kimondták, hogy nemzetközi jogot sértenének a kilépési szerződés egyes részeinek megtagadásával.

A britek még januárban írták alá azt a megállapodást az Európai Unióval, amely formálisan is megerősítette a Brexitet, vagyis a szigetország kilépését a kereskedelmi tömbből. Ezt a megállapodást, mely a tárgyalások alapjául szolgált eddig azonban egyoldalúan felülírhatják a britek, méghozzá egy szerdán előterjesztett törvényjavaslattal – számolt be róla a Reuters. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A két fél között ratifikált kilépési megállapodásnak az volt a kiindulópontja, hogy az idei év „átmeneti időszak” lesz, majd 2021-től szabadkereskedelmi megállapodással pótolják az EU keretrendszerét, így a két fél továbbra is vámok nélkül fog kereskedni. A legfontosabb része a megállapodásnak az úgynevezett „északír protokoll”, melynek alapján Észak-Írország az egységes piac része maradna.

A protokoll kettő nagyon fontos dolgot rögzített: egyrészt a Nagy-Britannia és Észak-Írország között kereskedelemben a vámokat a britek szedik be, ám áttételesen, az Unió nevében, ezen felül az északír cégeknek úgynevezett „exportnyilatkozatot” kell kitölteni, ha brit területekre exportál. A másik fontos szabály, hogy az állami támogatásokról szóló szabályok esetében csak az uniós szabályokkal összhangban dönthet a brit kormány.

Ezen két fontos részletnek viszont volt egy kitétele, hogy a részleteket a tárgyalások során fogadják el. A britek legújabb törvényjavaslata azonban pont ebben a két kérdésbe írná felül egyoldalúan a megállapodást, ugyanis a javaslat értelmében a brit miniszterek jogosultságot szereznének, hogy ezen szabályok alól felmentést adhassanak.

A Portfolio erre olyan példát hozott, hogy ezesetben brit cégek északír területre irányuló exportjánál adhatnának engedményeket a januárban kötött megállapodás alól. Az új törvény ezen felül kimondaná, hogy az uniós állami támogatási szabályok csak északír területre lennének érvényesek, így megnyílna lehetőség a trükközésre a királyság többi területén.

A lap is kiemeli, hogy a kormány indoklása szerint belső ellentmondások vannak az egyébként már immáron 8 hónapja ratifikált kilépési megállapodásokban, ám a Reuters úgy véli, egy jogi védőhákót akar bevezetni a brit kormány arra az esetre, ha végül nem sikerül megállapodást kötni, és bekövetkezik a rettegett no-deal Brexit, vagyis a kihullás.

Ebből kifolyólag pedig egyre több jel utal arra, hogy jöhet a kemény Brexit, ami azt jelentené, hogy a két fél közötti kereskedelem a WTO szabályrendszere alá esne, így vissza kellene állítani a vámrendszert többek között. Számos elemző erről úgy vélekedik, hogy ez nem csak a brit gazdaság, de Nagy-Britannia széteséséhez is vezetne.

Észak-Írország például semmiképpen sem akarná visszaállítani a vámhatárokat és a határellenőrzést, mert az felrúgná az 1998-as Nagypénteki egyezményt, amely lezárta a több, mint három évtizeden át tartó polgárháborút az Ír-félszigeten. A megállapodásnak az egyik legfontosabb része volt a határellenőrzés eltörlése, melyet kemény Brexit esetében vissza kellene állítani, vélhetően hatalmas politikai válságot generálva ezzel.

RENGETEG MENEKÜLT GYERMEK JUTHAT TRAGIKUS SORSRA