Molekuláris rostok segítségével négy óra alatt elpusztíthatóak a ráksejtek
A Max Planck Intézet kutatói egy vadonatúj módszert dolgoztak ki, amivel sikerrel legyőzhetőek bizonyos ráksejtek speciális molekuláris szövethálók segítségével.
A Max Planck Intézet kutatói egy vadonatúj módszert dolgoztak ki, amivel sikerrel legyőzhetőek bizonyos ráksejtek speciális molekuláris szövethálók segítségével.
Jelenleg a daganatos elváltozások ellen kizárólag a sugárterápia és a kemoterápia a járható út az orvosok számára, egyetlen hátulütőjük csupán az, hogy a rákos sejteken kívül az egészséges szöveteket is elpusztítják, továbbá rengeteg kellemetlen mellékhatást okoznak a pácienseknek.
Kulcsfontosságú lépésnek tartják tehát, hogy egy olyan eljárást alkossanak meg, amellyel elkerülhető ez a nem kívánt sejtpusztulás. Úgy tűnik, rátalálhattak egy ígéretes módszerre, melynek köszönhetően a ráksejtek belsejében lévő egyedi környezetet célozhatják meg, így specifikusan a daganatos rendellenességeket orvosolhatják a technikával – olvasható a Journal of the American Chemical Society tudományos lapban közzétett kutatásban.
A kutatók ezért egy molekuláris rostszövetet hoztak létre, ami a beteg szervezetébe ültetve az egészséges és a rákos sejtekbe egyaránt beépülhet. Ezek a rostok peptidláncokból állnak, amelyek különféle kapcsolatokat építenek ki, valamint változatos mintákat vesznek fel aszerint, éppen milyen környezetbe kerülnek.
Miközben az egészséges sejtekre nézve teljesen ártalmatlanok, savassággal és reaktív oxidatív molekulákkal – ami a ráksejteket jellemzi – szemben azonnal kifejtik hatásukat.
Amint egy ilyen közegbe jutnak, a rostok egy hálószerű struktúrává fonódnak össze a ráksejteken belül. A tudósok azt állítják, hogy ezek a hálózatok elég stabilak ahhoz, hogy fizikailag eltorzítsák a sejteket addig a pontig, hogy előidézzék a beprogramozott sejthalált.
A kutatócsapat tagjai hozzátették, ezzel a metódussal könyörtelen támadást mérhetnek a ráksejtekre, ugyanis képtelenek lesznek ellene bármiféle módon védekezni, így kizárhatják a kémiai kezelések során fellépő egyik legnagyobb problémát is, amikor a tumorok kiépítik a szerek elleni rezisztenciájukat.
Laboratóriumi körülmények között alig négy óra kellett ahhoz, hogy maradéktalanul kiirtsák a tumorokat, és bár még a vizsgálatok korai fázisában tartanak, következő lépésben már állatokon, utána akár emberen is tesztelhetik a biztató eljárást.