Komoly gondokat okoznak a SpaceX műholdjai a csillagászoknak
Az egyre sokasodó Starlink szatellitekkel meggyűlik a baja az asztronómusoknak, mivel annyira fényesek, hogy nehéz miattuk kémlelni az univerzum bizonyos pontjait.
Az egyre sokasodó Starlink szatellitekkel meggyűlik a baja az asztronómusoknak, mivel annyira fényesek, hogy nehéz miattuk kémlelni az univerzum bizonyos pontjait.
Amikor a SpaceX elkezdte a globális internet-hozzáférés javítását megcélzó műholdak kilövését, a csillagászok számára gyorsan egyértelművé vált, hogy az eszközök rengeteg fényt fognak visszaverni a felületükről, ezáltal meggátolhatják a világűr zavartalan vizsgálatát.
Az Elon Musk által vezetett vállalat a tudósok panaszaira reagálva lecserélte a Starlink szatellitek borítását egy kevésbé fényvisszaverő burkolatra, viszont a felújított, úgynevezett DarkSat modellek még mindig túlságosan fényesek, így megakadályozzák egyes obszervatóriumok problémamentes kutatásait – számolt be róla a Scientific American tudományos híroldal.
A DarkSatokról kiderítették, mindössze fele annyira rikítóak, mint elődeik, a Starlink műholdak. Igaz, hogy még ez is előrelépésként fogható fel, azonban az asztronómusoknak jelentős fejvakarást okoz, amikor egy-egy ilyen űrszonda elrepül a rendkívül érzékeny távcsöveik előtt.
„Nem mondanám, hogy a DarkSat győzelem lenne, sokkal inkább egy jó lépés a megvalósítandó cél felé.” – mondta Jeremy Tregloan-Reed, a chilei Antofagastai Egyetem csillagásza.
A Washington Egyetem professzora, Meredith Rawls elmondta, ha a SpaceX továbbra is azt hiszi, orvosolta a gondokat a DarkSattal, azzal más cégek is követhetik az útjukat, amivel tovább nehezíthetik a kutatók dolgát és megfigyeléseit.
Ha már most feszült viszony alakult ki az asztronómusok és a SpaceX között, akkor felmérni sem tudjuk, mekkora lesz a viszály, ha Elon Musk véghez viszi egyik nagyszabású tervét, miszerint Föld körül keringő csillagvizsgálókat szeretne pályára állítani az elkövetkező években.