Személyazonosító igazolvány és lakcímkártya nélkül nem szavazhatunk
Szavazni személyazonosító igazolvánnyal és lakcímkártyával lehetséges, így azok, akik anélkül próbálkoznak, hiába.
Miután sokan már a kora reggeli órákban szeretnék leadni a voksaikat, reggel 6 órakor megnyitották a szavazóköröket, ahol a következő órákban várják az állampolgárokat, többek között a budapesti választások miatt is, ami sok mindenről dönthet.
Karácsony Gergely csípős odaszúrással nyitott vasárnap reggel, de Vitézy Dávidot sem kell félteni, aki jelenleg toronymagas favoritja lehet a szavazásnak. Érdekes lesz látni a részeredményeket, mert lehetséges, szorosabb lesz a csata a vártnál. Ami biztos, kettejük közül kerül ki a győztes személye, és még ma fény derül arra, ki a győztes.
Szijjártó Péter szintén nagyon korán kelt, elsőként szavazott a lakhelyén, Dunakeszin, miközben megerősítették, egyelőre minden rendben zajlik. Többek között arról is tájékoztatást adtak, hogyan szavazhatnak a különböző képességű emberek, és számos részletet közöltek a folyamatokról.
Csak így érvényes a szavazat
Szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament képviselőinek vasárnapi választásán, az ország 10 119 szavazókörében reggel 6 és este 7 óra között.
A választáson kizárólag személyesen és – a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével – csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni. A szavazóhelyiségben csak az szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe. A szavazókörben az is leadhatja szavazatát, aki korábbi kérelme alapján a mozgóurnát kérők jegyzékén szerepel, de személyesen megjelenik és a mozgóurna a szavazóhelyiségben van.
A választópolgár bármilyen típusú érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja magát: a kártyával és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt (utóbbi lehet a régi, kemény borítójú, a népköztársasági címerrel vagy a puha borítójú, a köztársasági címerrel).
A bizottság elfogadja a kártya formátumú, érvényes ideiglenes személyi igazolványt, a kártya formátumú, érvényes gépjármű-vezetői engedélyt és az érvényes útleveleket is. Az egyes okmányok igénylése során, a kérelem benyújtásakor kapott átvételi elismervény (A4-es nyomtatott lap) azonban nem alkalmas a személyazonosság igazolására.
A személyazonosság igazolására az Európai Unió más tagállama által kiállított útlevelet, személyazonosító igazolványt, vezetői engedélyt is elfogadják. Ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcím (illetve személyi azonosító) igazolására is szükség van a szavazáshoz vagy lakcímkártyával, vagy a lakcímbejelentésről szóló átvételi elismervénnyel. A személyi azonosító a lakcímkártya hátoldalán van, valamint azt tartalmazza a hatósági bizonyítvány és az igazolás a személyi azonosító jelről is.
A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek. Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat, amelyeket a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választó borítékot is kap, ebbe teheti szavazatait, mielőtt az urnába dobja.
Liner/MTI