Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Megállapították, melyik a legmélyebb kék lyuk a Földön

Egy kutatás szerint az eddig becsültnél még legalább 146 méterrel mélyebb, vagyis 420 méteres – és ez még mindig nem a végső érték.

...svg content...Fotó: Alcerreca-Huerta et al., Frontiers in Marine Science, 2023
Észak-Amerika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A kék lyukak egyszerű mészkőbarlangként alakultak ki a legutóbbi glaciális idején, amikor a tengerek szintje jó száz méterrel a mostani alatt húzódott. A felmelegedéssel azonban a jég olvadásnak indult, a vízszint világszerte emelkedett, és elöntötte ezeket a barlangokat: a tetejük beszakadt, amely által „víz alatti víznyelővé” formálódtak.

A talán leghíresebb ilyen képződmény a Nagy Kék Lyuk Belize partjainál, ám a maga 130 méteres mélységével mondhatni „apró pocsolya” egy mexikói társához képest. A 24.hu az IFLScience-re hivatkozva azt írja, a Taam Ja’ Kék Lyuk (a taam ja’ mély vizet jelent) mélységét egy 2023-as tanulmány 274 méterre becsülte, amivel második helyen állt eddig a világon. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

Egy újabb kutatás azonban arra jutott, hogy az eddig becsültnél még legalább 146 méterrel mélyebb, vagyis 420 méteres – és ez még mindig nem a végső érték. A tudósok szerint a megdöbbentő mélység mellett a képződmény egy rejtett, víz alatti barlangrendszer része, ám ahhoz, hogy többet tudjunk meg erről, további kutatások szükségesek.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy az óceánok melegedésével kifehérednek a színpompás korallzátonyok: a szakértők globális kifehéredésnek nevezik az újabb aggasztó jelenséget. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy aranyport köhög ki magából az Antarktisz legaktívabb tűzhányója, ráadásul nem is keveset, a légmozgás pedig messzire szállítja az értékes porszemeket.